еМагазин

Tag : инвестиции

Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија во 2019 година

Никола Осило
Егзотичните Бахами со директни инвестиции од 42,4 милиони евра се најголем странски инвеститор во Македонија во првата половина од 2019 година, покажуваат најновите податоци на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поразителни резултати: Странските директни инвестиции едвај 55,6 милиони евра

Никола Осило
Во периодот јануари-јуни вкупните странски директни инвестиции во земјава изнесуваат 55,6 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Податоците откриваат одлив на капитал од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Хисен Џeмаили стана министер без ресор задолжен за подобрување на инвестициската клима

Редакција
Собранието денеска со 61 гласа „за“ и 21 против го избра Хисен Џемаили за министер без ресор задолжен за подобрување на инвестициската клима. Тој доаѓа...
Македонија

Хисен Џемаили познат од случајот „Мавровски работници“ ќе стане министер за странски инвестиции

Редакција
Од ДУИ, за министер без ресор задолжен за странски инвестиции го предлагаат Хисен Џемаили, откако фотелјата се испразни по смената на Зоран Шапуриќ, пишува Плусинфо....
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Наместо на инвестиции, 2019. стана година на „Рекет“

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите во јавноста по истекувањето на документот од исказот на бизнисменот Јордан Камчев во Јавното обвинителство, што предизвика низа шпекулации, но и отвори...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Алкалоид инвестира 11 милиони евра во проширување на производните капацитети

Редакција
Посветеноста на перманентниот раст и развој, следењето на трендовите и најновите достигнувања во сферата на фармацијата, се главните причини поради кои во изминативе дваесет години...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка ја проширува кредитната понуда со два нови кредитни продукти за правни лица наменети за стимулација на инвестициите

Редакција
Ве информираме дека НЛБ Банка АД Скопје воведe две нови кредитни линии за клиенти-правни лица за реализација на долгорочни инвестициони проекти. Понудата е креирана како...
Бизнис

„Витаминка“ ги зголеми приходите за 20%

Никола Осило
„Витаминка“ АД Прилеп за периодот јануари – јуни 2019 година оствари позитивен финансиски резултат искажан во неревидираниот единечен биланс на успех, соопшти компанијата преку Македонската...
Бизнис

За шест месеци 80 нови вработувања и инвестиции од 421, 7 милиони денари во Алкалоид

Редакција
Вкупните инвестиции во основни средства во периодот јануари – јуни 2019 година во Алкалод АД Скопје изнесуваат 421.718.320 денари, соопшти компанијата. Во истиот период во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Алкалоид со дополнително вложување во Словенија

Редакција
Алкалоид АД Скопје изврши дополнително вложување во постојното друштво во Република Словенија, по пат на зголемување на основната главнина, информираше компанијата преку Македонската берза. „Вложувањето...