еМагазин

Tag : инвестиции

Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија

Никола Осило
Со инвестирани 40 милиони евра, Бахамите се најголем странски инвеститор во Македонија во првите три месеци од 2019 година, покажуваат најновите податоци на Народната банка....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Заев на ифтар со шеикот Ал Нахјан во Обединети Арапски Емирати

Редакција
Ми беше чест и задоволство да бидам специјален гостин на ифтарската вечера на шеикот Нахјан Бин Мубарак Ал Нахјан, министер за култура, млади и социјален...
Бизнис

Нето приливи од 157,8 милиони во првиот квартал, од директни странски инвестиции 21,6 милиони евра

Редакција
Народната банка објави дека во првиот квартал кај финансиските трансакции со нерезиденти, се остварени нето-приливи од 157,8 милиони евра. Анализирано по категории, како што наведуваат,...
Бизнис

Анѓушев објасни зошто странските инвестиции секој различно ги разбира

Редакција
Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, странските директни инвестиции во првиот квартал од 2019 година изнесуваат скромни 21,6 милиони евра, a вицепремиерот за економски прашања, Кочо...
Македонија

Хан од Виенскиот форум: Северна Македонија политички најстабилна во регионот и добра за инвестиции

Никола Осило
Политичката стабилност на Северна Македонија е најдобра во регионот, а уште еден доказ за тоа беа успешно спроведените претседателски избори, истакна еврокомесарот за проширување и...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Ципрас: Грчкото претприемништвото може да игра водечка улога во економскиот развој на Северна Македонија

Редакција
Грчкото претприемништвото има можност да игра водечка улога во економскиот развој на Северна Македонија поради важниот и позитивен моментум што го создаде Договорот за Преспа,...
Бизнис

Германските инвеститори со лоша оценка за Владата зашто се фокусирала само на надворешната политика

Редакција
Сконцентрираноста кон надворешната политика, го одвлече вниманието од економијата. Поради ова, ниту еден од германските инвеститори во земјава не рекол добро за работата на Владата,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Шведски Диаверум најавува: Нови инвестиции и врвен медицински третман за македонските пациенти на дијализа

Редакција
Инвестиции во дополнително унапредување на медицинската услуга, едукација на стручен персонал и на пациентите и примена на најсовремената медицинска пракса во областа на третманот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Владин тим на гости во Алкалоид, Мукаетов најави инвестиции од најмалку 50 милиони евра за 5 години

Редакција
„Алкалоид“ АД Скопје како една од најуспешните компании првпат доби финансиска помош од државата. Со оваа наша домашна компанија потпишавме Договор за финансиска поддршка за...