еМагазин

Tag : Алкалоид

Бизнис ТОП СТОРИИ

Живко Мукаетов купи 400 акции на Алкалоид

Редакција
Од Алкалоид АД Скопје преку Македонската берза информираа дека Живко Мукаетов, претседател на Управниот одбор и генерален директор на Алкалоид се стекнал со 400 обични...
Спорт ТОП СТОРИИ

ЖИМ Коскоска се врати на тронот, ИМ Тони Лазов првпат до титулата

Редакција
Претставниците на ШК Алкалоид, Габриела Коскоска и Тони Лазов станаа државни шампиони на Македонија во шах – Коскоска на женскиот, додека, пак, Лазов на машкиот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Алкалоид“ со две признанија за придонес во безбедноста и здравјето на своите вработени

Редакција
Грижата за вработените и постојаното унапредување на условите за работа, како клучни стратешки цели на „Алкалоид“, се препознаени и афирмирани и од стручните здруженија од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како се движела цената на акцијата на Алкалоид во првиот квартал

Редакција
Акциите на Алкалоид АД Скопје котираат на официјалниот пазар на Македонската берза за хартии од вредност од 2002 година и важат за едни од најтргуваните...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Алкалоид со инвестиции од 298.2 милиони денари и 90 нови вработувања во првиот квартал

Редакција
Во 2024 година, Алкалоид АД Скопје, во насока на посветеноста за постојана модернизација и за проширување на производствените капацитети, производствените волумени и на асортиманот, ја...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Алкалоид со консолидирани продажби од 79,9 милиони евра, извоз од 58,1 милион евра и со инвестиции од 4,8 милиони евра во првите три месеци од годината

Редакција
Алкалоид АД Скопје според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – март 2024 година има продажби од 3.419.742.486 денари, што е за 10 %...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Алкалоид“ добитник на „Патент на годината за 2023“ за иновативниот „Омепразол“ во течна форма

Редакција
Иновативната формулација на „Алкалоид“ АД за лекот со додадена вредност „Омепразол“ во течна форма, готов за употреба, прва од ваков тип во светски рамки, е...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Алкалоид регистрираше уште едно друштво во Хрватска

Редакција
Македонската компанија Алкалоид АД Скопје, една од нашите најголеми извозници, регистрираше уште едно, трето по ред, друштво во Хрватска. Од компанијата преку Македонската берза информираа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

Редакција
„Алкалоид“ АД Скопје по вторпат е прогласен за апсолутен победник за најатрактивен работодавач, односно најпосакувана македонска компанија за работа за 2023 година, врз основа на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Алкалоид отвара уште една компанија во Хрватска, открива Мукаетов во интервју за „Јутарњи лист“

Редакција
Претседателот на Управниот одбор и генерален директор на една од најголемите македонски извозни компании, Алкалоид АД Скопје, Живко Мукаетов во интервју за хрватски „Јутарњи лист“...