еМагазин

Tag : берза

Бизнис ТОП СТОРИИ

Во блок-трансакција продадени акции од Комерцијална банка за 5,3 милиони денари

Никола Осило
Во блок-трансакција вредна 5,3 милиони денари денеска на Македонската берза се продадоа 978 акции од Комерцијална банка АД Скопје. Акциите се продадоа по цена од
Бизнис

Промени во Надзорниот одбор на „Жито Лукс“

Никола Осило
„Жито Лукс“ АД Скопје преку Македонската берза соопшти дека Собранието на акционери на последната седница донела одлука за отповикување на Евангелос Ризос од Надзорниот одбор
Бизнис

„ФЗЦ 11 Октомври“ за три месеци оствари добивка од 462.000 денари

Никола Осило
„ФЗЦ 11 Октомври“ АД Куманово во првите три месеци од годинава оствари добивка од 462.000 денари, што е подобрување на резултатот во однос на истиот
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јасмина Цветаноска избрана за генерална директорка на „Лотарија на Македонија“

Никола Осило
„Лотарија на Македонија“ АД Скопје преку Македонска берза известува дека за извршен член на Одборот на директори- Генерален извршен директор е избрана Јасмина Цветаноска. ПОВРЗАНИ
Бизнис

„Оилко“ ќе дели бруто дивиденда од 130 денари за акција

Никола Осило
Собранието на „Оилко“ КДА-Скопје на седницата одржана на 21.5.2019 година, донесе одлука за плаќање на дивиденда по годишната сметка на друштвото за 2018 година, соопшти
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се новите членови на Одборот на директори на „Фершпед“?

Никола Осило
Собранието на акционери на „Фершпед“ АД Скопје на својата седница одржана на ден 17.05.2019 година донесе одлука за членови на Одборот на директори на компанијата
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нов скок на цената на нафтата: Дали повторно ќе се корегираат цените на нафтените деривати во државата?

Редакција
Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката
Бизнис

Кирил Колемишевски именуван за в.д. главен извршен директор на Македонската банка за поддршка на развојот

Никола Осило
На седницата на Надзорниот одбор на Македонската банка за поддршка на развојот одржана завчера е донесена одлука Кирил Колемишевски да биде именуван за вршител на
Бизнис

„Жито Лукс“ во загуба од 12,3 милиони денари во првите три месеци од годинава

„Жито Лукс“ АД Скопје во првите три месеци од годинава оствари загуба од 12,3 милиони денари, што е влошување на резулатот во однос на истиот
Бизнис

„Фруктал МАК“ оствари добивка од 3,3 милиони денари за три месеци

Никола Осило
„Фруктал МАК“ АД во првите три месеци од годинава оствари добивка од 3,3 милиони денари, што е намалување во однос на истиот период претходната година