еМагазин

Tag : безбедност

Техно ТОП СТОРИИ

Две нови апликации за младите, за сајбер насилството и сајбер безбедност

Редакција
Социјалниот живот на нашата младина е префрлен на социјалните мрежи но тие во голема мера не се свесни за ризиците кои ги имаат социјалните мрежи...
Локално

Започна едукативниот дел од проектот „Отвори очи и со памет! Во сообраќајот не си сам“

Редакција
Со презентација за учениците од основното и од средното училиште во Македонска Каменица, на возраст од 14 до 18 години, започна реализацијата на едукативната компонента...
Македонија ТОП СТОРИИ

Проектот за поголема безбедност Safe City ќе се проширува во повеќе градови

Редакција
Проектот Safe City кој во овој момент го има во Скопје, Куманово и Тетово, ќе се проширува и во другите градови. Во тек е процес...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Учениците се чувствуваат небезбедни, потребно е да се внимава на нивното ментално здравје

Редакција
Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања Ѓорчевска, но и до сите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Отвори очи и со памет! Во сообраќајот не си сам – проект на Рудник САСА, Општина Македонска Каменица и МВР за поголема безбедност во сообраќајот

Редакција
По повод 19. Ноември, прогласен од Обединетите Нации за Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи, рудникот за олово и цинк САСА, во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

САСА ја доби националната награда за најдобро имплементиран систем за безбедност и здравје при работa за 2023 година

Редакција
Рудникот за олово и цинк САСА од Македонска Каменица е највисоко рангираниот деловен субјект во годинешниот избор на компании со најдобро имплементиран систем за безбедност...
Локално ТОП СТОРИИ

Безбедноста на вработените и на посетителите останува наш врвен приоритет, велат од “Ист гејт”

Редакција
Слободното движење и безбедноста на секој што работи и нè посетува за нас се најважни и за ова да го оствариме, постојано ги превземаме сите...
ТОП СТОРИИ ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Како да плаќате безбедно при користењето на дигиталните финансиски производи и услуги

Редакција
Во европскиот месец на кибербезбедноста – октомври, Народната банка заради појаснувања на ризиците, како и мерките за претпазливост што треба да ги преземаат граѓаните за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија побезбедна од Грција и Србија: Листа на најбезбедни земји во светот за 2023 година

Редакција
Глобалниот индекс на мир (GPI) го претстави годишното рангирање на најбезбедните земји во светот, составено од Институтот за економија и мир, според кое најбезбедна земја...
Свет ТОП СТОРИИ

Уништувањето на браната Каховка ќе има огромно влијание врз глобалната безбедност на храната, оценуваат од ОН

Редакција
Обединетите Нации (ОН) предупредија дека уништувањето на браната на Дњепар ќе има огромно влијание врз глобалната безбедност на храната, ќе ја зголеми нејзината цена и...