еМагазин

Tag : одлуки

Бизнис ТОП СТОРИИ

Затворени 10 маркети и казни од 100.000 евра поради ненамалени цени

Редакција
Од 19 септември, кога е донесена првата владина Одлука за намалување на цените, направени се над 550 надзори, издадени се преку 32 платни налога и...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Иницијативата за промена на начинот на носење одлуки во ЕУ се однесува и на проширувањето, вели словенечката претседателка

Редакција
Словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар денеска во Скопје изјави дека според нејзините сознанија иницијативата која ја покренаа седум земји-членки на Европската Унија, меѓу кои и...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Седум членки на ЕУ предложија одлуки за европската надворешна и безбедносна политика да се носат со квалификувано мнозинство

Редакција
Министрите за надворешни работи на седум земји членки на ЕУ предлагаат поголема употреба на квалификуваното мнозинство при носењето одлуки поврзани со заедничката надворешна и безбедносна...
Бизнис

Казнети 22 трговци поради непочитување на одлуката за замрзнати цени на овошјето и зеленчукот

Редакција
Од денот на донесување на владините одлуки за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и за ревидирање на замрзнатите цени на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Стапи во сила одлуката за замрзнување на цените на повеќе видови овошје и зеленчук

Редакција
Во трговијата на мало од денеска килограм свежи домати може да се продава најмногу за 70 денари за килограм, свежите краставици до 75 денари за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Трговците кои не ги намалија цените ќе бидат јавно објавени кога ќе завршат постапките

Редакција
Непочитување на замрзнатата цена на лебот од 33 денари, несоодветна грамажа, немање најмалку 80 отсто од производите на рафтовите, се само дел од прекрошоците што...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Одлуките стапија на сила: Цената на горивата ќе се намали утре, а на храната во наредните денови

Редакција
Цените на лебот, брашното, шеќерот, сончогледовото масло, кравјото млеко, месото, оризот, јајцата, безоловниот бензин, дизелот, црвената нафта ќе се намалат како резултат на донесените мерки...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Што содржат 26-те мерки за заштита на животниот стандард и за ликвидност на компаниите

Редакција
Владата на денешната 24-та седница ја разгледа Информацијата за економски мерки за справување на енергетската и ценовната криза, во рамките на која се донесени 26...
Македонија

Одлуките кој да биде директор се политички, но стручноста е основен услов, вели Заев

Редакција
Политичка е одлуката кој ќе биде директор на здравствените установи, како и за сите други институции, но во основа, условот за избор е сепак експертизата...
Македонија

Собранието донесе одлука за прогласување кризна состојба на дел од територијата на државата

Редакција
Собранието попладнево донесе неколку предлог-одлуки и еден дополнет предлог закон, кој се однесува на четвртиот пакет економски мерки, во рамки на 39. седница. На почеток,...