еМагазин

Tag : замрзнување

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 31. јануари

Редакција
Владата донесе Одлука за изменување на Одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки, определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Ќе се забрани акциска и промотивна продажба во маркетите до 30 ноември, следува и замрзнување на цените во прехранбената индустрија

Редакција
Министерството за економија и предложи на Владата да се забрани да се нуди акциска и промотивна продажба од страна на сите синџири на трговци во...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Цените на земјоделските производи ќе се одмрзнат, Бектеши тврди дека струјата нема да поскапи

Редакција
Нема да продолжи мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи, имајќи предвид дека цената на одредени производи веќе е пониска од утврденото ниво. Инфлацијата...
Бизнис

Казнети 22 трговци поради непочитување на одлуката за замрзнати цени на овошјето и зеленчукот

Редакција
Од денот на донесување на владините одлуки за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и за ревидирање на замрзнатите цени на...
БЕСПАРИЦА

Во Владата денеска координативен состанок за одлуката за замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот

Редакција
Во Владата попладнево ќе се одржи координативен состанок околу замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот. Состанокот е свикан на барање на премиерот, а на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Познато кои видови на овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени: Домати, краставици, кромид…

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот Фејсбук-профил објави дека утре се определуваат највисоки цени за домати, краставици, кромид, карфиол, пиперки, грав, леќа, банани, портокали,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Маржата на некои овошја и зеленчуци била и до 200%, ќе следи замрзнување на цените

Редакција
Министерството за економијата направи анализи и ќе достави предлог одлука до Владата на следната седница да одреди замрзнување на цените на зеленчукот и овошјето, најави...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бизнисот против замрзнување на цените, смета дека државните резерви се подобар механизам

Редакција
Замрзнувањето на цените не е пазарна мерка, а ако Владата сака да интервенира за да го заштити населението, треба да ги активира стоковните резерви кои...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека најверојатно утре, на владина седница, ќе се донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи, а...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Леб има и се продава по 33 денари, дополнително ќе се замрзнуваат цени и на други производи, најави директорот на Пазарниот инспектoрат Трајковски

Редакција
Директорот на Пазарниот инспекторат, Горан Трајковски, на својот Фејсбук профил напиша дека леб има и се продава по 33 денари. Тој нагласи дека инспекторите се...