еМагазин

Tag : одлука

Македонија ТОП СТОРИИ

Прегласување ќе има на четири избирачки места, одлучи ДИК

Редакција
Прегласување ќе има на четири избирачки места, одлучи Државната изборна комисија (ДИК). По приговор на коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, прегласување ќе има на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли ССМ без зградата, Врховен одлучил дека сопственик е државата

Редакција
Со одлука на Врховниот суд зградата на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) преминува во сопственост на државата, а за одлуката денеска реагираа од Сојузот,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот ќе важат до крајот на декември

Редакција
Замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот ќе важат до крајот на декември, одлучи Влада. „Владата, на предлог на Министерството за економија, донесе Одлука за изменување...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Уште на следната владина седница може да се ревидира одлуката за зголемување на ДДВ-то за десетина прехранбени производи, вели Битиќи

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека граѓаните најмногу реагираат за зголемувањето на ДДВ-то од 5 на 10 отсто за 10 прехранбени производи од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ја повлече одлуката за спојување на концесиите за Иловица, ризикот е најмалку 1 милијарда евра отштета по меѓународна арбитража

Редакција
Вчера не беше одбиена одлуката за спојување на концесиите, туку се донесе одлука со која престанува да важи претходната одлука за спојување на концесиите. Всушност,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бензините поскапуваат, цената на дизелот останува иста

Редакција
Цената на бензините “Еуросупер БС-95” и “Еуросупер БС-98” од полноќ се зголемува за еден денар, а на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство останува...
Македонија

Тренчевска: Владата ќе ја преиспита одлуката за спојување на двете концесии за рудникот Иловица-Штука

Редакција
Владата ќе ја преиспита одлуката за спојување на двете концесии за рудникот Иловица-Штука и ќе побара дополнитени информации од надлежното министерство, а ставот на СДСМ...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Се следи состојбата со цените, ако се оцени дека е потребно ќе продолжи Одлуката за трговските маржи

Редакција
Со оглед дека на пазарот има стабилизирање на домашните цени кои се резултат на стабилизирање на берзанските цени на суровинските компоненти од увоз и цените...
Македонија ТОП СТОРИИ

Четворица судии заминуваат во пензија, одлучи Судскиот совет

Редакција
Судскиот совет на денешната 442 седница утврди престанок на судиска функција поради исполнување на услови за старосна пензија на четворица судии. Станува збор за судиите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пет членови на претседателството од „огнените“ го напуштија ДУИ, партијата жали за нивната одлука

Редакција
Централното претседателство на ДУИ изразува длабоко жалење за одлуката на петтемина членови на претседателството на партијата за самоотстранување од Централното претседателство на ДУИ, одлука што...