еМагазин

Tag : одлука

Македонија

Градоначалникот на Штип, Бочварски ќе ја обжали одлуката на Антикорупциска

Редакција
Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски на денешната прес-конференција информира има непобитни факти, со кои одлуката на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) ќе ја
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација одлучи: Мијалков излегува од Шутка, оди во домашен притвор

Редакција
Домашен притвор за поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и за Бедредин Ибраими, а мерка претпазливост за Анета Стефановска, одреди Апелацискиот суд во Скопје постапувајќи по
Балкан

Анкета: Мнозинството Грци ќе продолжат да не викаат „Скопје“

Редакција
Речиси 7 од 10 Грци сметаат дека Договорот од Преспа многу ќе влијае на гласот на граѓаните на следните избори, според последното истражување на јавното
Македонија

Ќе отвориме амбасада во Атина и генерален конзулат во Солун, но кога ќе станеме Република Северна Македонија

Редакција
Владата на Република Македонија донесе одлука за отворање амбасада на Република Северна Македонија во Република Грција со седиште во Атина. Одлуката, како што соопшти владината
Македонија

Новиот Клинички центар ќе биде во скопски Ѓорче Петров

Редакција
На владината седница денеска помина одлуката за избор на новата локација за изградба на новиот Клинички центар. Локацијата ќе биде во општината Ѓорче Петров, изјави
Македонија

СДСМ следната недела ќе одлучува за предвремени избори, а на 3 март ќе се знае кандидатот за претседател

Редакција
Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да започне процедура за избор на кандидат за претседател на државата која ќе заврши и ќе се комплетира на
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација одлучи: Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

Редакција
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски остануваат во притвор во „Шутка“. – Кривичниот совет на
Македонија ТОП СТОРИИ

Новинарите не го дочекаа Груевски пред затвор: Судските служби не го пронашле за да му достават решение

Редакција
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски синоќа не се појави во истражниот затвор Шуто Оризари каде што треба да почне ја издржува двегодишната
Македонија

Одлука на ВМРО-ДПМНЕ: Ќе дебатираат за амандманите, ама нема да учествуваат во помирувањето

Редакција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во Координативното тело за помирување во Собранието на Република Македонија, за нацрт-амандманите за уставните измени, за кои задутре
ЖИВОТ

Ирена Ристиќ до градоначалникот на Охрид: Еве како може да изгледа Одлуката за помош на Сара

Редакција
Актерката и активистика Ирена Ристиќ до градоначалникот на Охрид и Советот на Општината испрати Одлука, за тоа како правно може да се оправдаат средствата за