еМагазин

Tag : зеленчук

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Сега не е време за диети – со зеленчук, овошје, чаеви, супи, јогурт и пилешко против коронавирусот

Редакција
Имајќи предвид дека сé уште не е достапна вакцина за вирсуот КОВИД-19, правилната исхрана која игра важна улога во превенцијата од заразни болести, посебно е...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Корона вирусот засега на зелените пазари ги накачи цените на лимоните и кромидот

Редакција
Драстично се накачени цените на лимоните на зелените пазри во Скопје. Како што велат пазарџии од зелениот пазар кај Буњаковец за еМагазин, сега килограм лимони...
БЕСПАРИЦА

Во август најголем раст на трошоците на живот за зеленчук и туристички аранжмани

Редакција
Трошоците на живот во август годинава во однос на претходниот месец бележат раст од 0,3 отсто, а во однос на август лани 0,8 отсто, објави...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Јадеме канцерогени супи: Високо ниво на арсен во целерот

Редакција
Концетрации на арсенот во почвата се на загрижувачко високо ниво. Помалку концетрации има во зелката и морков, но фрапирачко висока е во целерот, во кој...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер го „подбра“ Филипче: „Не излегувајте кога е загадено, јадете ГМО“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалната мрежа „Твитер“ предизвикаа советите на министерот за здравство Венко Филипче до граѓаните да не излегуваат надвор кога е загадено и да...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Раст на трошоците на животот: Поскапеле зеленчукот, млекото, горивата, гасот…

Никола Осило
Tрошоците на животот во септември 2018 година, во споредба со септември 2017 година, забележаa пораст од 1.5 %, а цените на мало забележаa пораст за...
Бизнис

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Никола Осило
Поради нереализираниот пласман на свежата зелка, преполовен е извозот на македонски зеленчук во Русија, а за четвртина е намален пласманот на македонското овошје во првото...