еМагазин

Tag : бизнис

ДОБРОСОСЕДСТВО

Формирано Здружение на грчки бизниси во Македонија

Редакција
Заштита и промоција на економските и професионалните интереси на членовите, како и развој на односите меѓу бизнис заедниците меѓу двете земји се целите на Здружение...
Бизнис

Почеток на сопствен бизнис во услови на економска криза? Lyconet мрежата нуди можност за почеток на сопствена кариера без никакви вложувања

Редакција
Пандемијата на коронавирусот е причина за една од најголемите економски кризи во светската историја. Милиони луѓе на глобално ниво ги чувствуваат финансиските последици предизвикани од...
Бизнис

ОРМ: Штетите врз бизнисот ќе бидат уште поголеми доколку ситуацијата со Ковид-19 наскоро не се подобри

Редакција
Кризата предизвикана од Ковид-19 пандемијата има големо влијание на 82% од македонските компании. Девет сектори во кои се ангажирани 62% од вкупниот број вработени во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонски маски, визери, тунели за дезифенкција, скафандери: Коронавирусот отвори и нови бизнис можности

Петре Димитров
Професионалниот фотограф Дарко од Скопје изминативе месеци поради пандемијата со коронавирусот остана без работа. Никој не го ангажира за свадба, бидејќи тие не се прават,...
Бизнис

Бизнис-заедницата бара МВР да се грижи за носењето на лична заштита на работниците, а не компаниите

Редакција
Стопанската комора на Северо-Западна Македонија (СКСЗМ) реагира на Уредбата на Владата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширењето, сузбивање на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Транспортниот сектор трпи загуби поради корона вирусот, бараат поддршка и помош

Редакција
Транспортниот сектор бара поддршка и помош поради загубите што ги трпи по новонастаната ситуација со коронавирусот. Загубите, велат, допрва ќе се анализираат. – Неопходна е...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Бидете дел од врвна обука за бизнис и претприемништво: Отворен повик за ЛИДЕР проект

Редакција
Македонија2025 го објави отворениот повик за ЛИДЕР проект – врвна обука за бизнис и претприемништво, која по 13-ти пат ќе се одржи од 4-16 мај 2020 година во Скопје. ЛИДЕР...
Спорт

Втор дел на Баскет 3×3 бизнис: Екипите се сѐ подобри!

Редакција
Со добрата игра и напредокот, време беше за искачување на Баскет 3×3 бизнис едно ниво погоре во организацијата. Заврши првиот дел од  Баскет 3×3 бизнис...
Бизнис

Корона вирусот ќе удри и по македонската економија, предупредува Бизнис конфедерацијата

Редакција
Корона вирусот ќе предизвика остар пад во услужниот сектор, туризмот и индустријата, нарушувања во синџирот на снабдување, ослабена побарувачка за стоки и пад на довербата...
Бизнис

Стареењето на општеството е главна причина за недостиг на работна сила

Редакција
Според неодамнешната студија на OECD, населението во Македонија слично како и на сите земји-членки на ЕУ, продолжува да старее. Општествата кои стареат влијаат врз одржливоста...