еМагазин

Tag : казни

Локално

(Видео) Браво за МВР: Казнети над 100 несовесни возачи на мотори и автомобили за неколку часа

Никола Осило
Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 06.09.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот спроведе акциска контрола за откривање
Локално

Хаос на скопските улици: МВР за шест часа казни 49 мотоциклисти

Никола Осило
Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 21.08.2019 во периодот од 18.00 до 24.00 часот спроведе зајакната акциска контрола
Локално

За еден ден МВР изрече 200 сообраќајни казни во Скопје

Никола Осило
На 21.07.2019 Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциски контроли за санкционирање на прекршоци од возачи на мотори
Локално

МВР урива рекорди: Изречени близу 400 казни на возачи во Скопје за едно деноноќје

Никола Осило
Во периодот од 00.00 до 05.00 часот на 16.06.2019 година Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциска контрола
Локално

МВР во „лов“ на несовесни возачи и мотоциклисти

Никола Осило
Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 14.06.2019 спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нелогичности: Владата ги намалува казните, а предвидува повеќе пари во буџетот од глоби

Никола Осило
Владата најави дека со измени на Законот за прекршоците кој влегува во владина постапка ќе има измени за намалување на висината на казните за правните
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Максималната казна за прекршок на граѓаните се намалува од 1.000 на 250 евра, за нерегистрирано возило од 500 на 250 евра

Редакција
Во владина процедура влегува Законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и
Бизнис

Бизнисмените до инспекторите: Превенција и едукација, па потоa казни

Редакција
Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа инфо сесија на тема Предлози и измени на Законот за инспекциски надзор на која четирите комори
Бизнис

Нов Закон за инспекциски надзор: Инспекциите не треба да го полнат буџетот со казни

Редакција
Инспекцискиот совет во досегашното постоење не придонесе за остварување на целите заради кои беше формиран, додека пак инспекциските служби се преоптоварени со обврски од административна