еМагазин

Tag : Крешник Бектеши

Бизнис

Бектеши уверува: Има доволно залихи на основните производи, нема место за паника

Редакција
Нема место за паника, има доволно залихи, особено за основните производи. Ги следиме трендовите и на увоз и на извоз на соодветните продукти и навремено...
Бизнис

Изборите може да влијаат на економијата, вели министерот Бектеши

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека предвремените избори ќе влијаат на економијата, но најавува дека Влада ќе почне активно да работи на забрзување на...
Бизнис

Бектеши-Петкова: Преговорите за изградбата на нуклеарната централа Белене започнуваат на почетокот на 2020 година

Редакција
Интересот за учество на Македонија во изградбата на нуклерната централа Белене во Бугарија е уште еден чекор за продлабочување на соработката во делот на енергетиката....
Бизнис

(Видео) Бектеши за Алсат-М: Возилата кои ќе се субвенционираат треба да чинат околу 12.000 евра и не мора да се нови

Редакција
Сите граѓани кои во моментов имаат возила со стандард Еуро 2 и 3 ќе може да се откажат со цел да се снабдат со нови...
Македонија

Заев за Бектеши: Секој со својата одговорност

Редакција
Секој ќе си ја носи својата одговорност, има и политичка и етичка одговорност, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со изјавата на...
Македонија

Министерот Бектеши нема да бара од сестрата и шурнајката да ги напуштат работните места во МЕПСО И ЕЛЕМ

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши порача дека не чувствува моралана одговорност и нема да побара од неговата сестра да го напушти работното место во АД...
Македонија

Синот на Тахир Хани, заменик генерален секретар во Владата и шурнајката на министерот Бектеши се вработија во ЕЛЕМ

Редакција
И Назми Хани, синот на заменик-генералниот секретар на Владата, Тахир Хани, се вработил во ЕЛЕМ како референт во Подружница Треска, објави телевизијата Алсат М. Веста...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Заев, Анѓушев, Крешник ќе одат на самитот во Давос

Редакција
Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши ќе ја преставуваат Македонија на Светскиот економски форум во Давос, потврдија...
Македонија

Заев вели дека нема да има смена на Лика, но лично е незадоволен што не доаѓа постојано на работа

Редакција
Премиерот Зоран Заев денешната прес-конференција во Владата, изјави дека наводите за смена на вицепремиерот Хазби Лика и министерот за економија Крашник Бектеши не се точни....
Бизнис

Анѓушев ќе претседава со економскиот управен комитет меѓу Македонија и Германија

Редакција
Информацијата за иницијативата за воспоставување Заеднички економски Управен комитет меѓу Република Македонија и Сојузната Република Германија беше усвоена на денешната владина седница. Како што соопшти...