еМагазин

Tag : Крешник Бектеши

Бизнис

Македонија и Унгарија се координираат за идните чекори за таксата за руски гас наметната од Бугарија

Редакција
Министерот за економија Крешик Бектеши денеска остварил работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, информираат од Министерството. Тема на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Минималната плата од март ќе порасне на 22.500 денари

Редакција
Во март следната година ќе има ново покачување на минималната плата на 22.500 денари, а истото на Фејсбук го потврди министерот за економија Крешник Бектеши....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија ќе бара отштета од Бугарија и поддршка од ЕУ за таксата за транспорт на руски гас доколку не бидат ослободени капацитетите на гасоводот

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши не очекува претстојната зима да биде потешка од минатата во делот на енергетиката и покрај новиот конфликт на Блискиот Исток,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Бектеши најави поевтинување и на други категории производи покрај оние со „гарантирана цена“

Редакција
Дополнителните антикризни мерки може да се очекуваат од ноември, а до крајот на овој месец би требало да бидат и дефинирани, рече денеска министерот за...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Рабатот за маркетите од 30 – 40 ќе се намалува на 10%

Редакција
Новиот закон за забрана на нефер трговски практики предвидува намалување на рабатот до максимум десет проценти на годишно ниво. Тоа, како што изјави денеска министерот...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Производите со „гарантирана цена“ нема да имаат ДДВ поголем од 5%, уверува Бектеши

Редакција
Ниту еден од производите со „гарантирана цена“ нема да има ДДВ поголем од пет отсто, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Според него, цената...
Бизнис

Бектеши во посета на млечната индустрија: Бимилк е една од општествено одговорните компании која ги намали цените и пред одлуката на Владата

Редакција
Бимилк во изминатата година делуваше проактивно во однос на ценовната политика и ги намали цените на најкупуваните млечни производи. Исто така, со наменски мерки насочени...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Јужното овошје и дел од зеленчукот треба да поевтинат, намалена е царината и зголемени квотите за увоз

Редакција
Владата донeсе Одлука за намалување на увозните давачки за увоз на свежи домати, краставици и пиперки. Со оваа одлука, како што се појаснува од таму,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

И Владата да ја ревидира одлуката, согласно законските прописи концесиите пак ќе мора да се спојат, вели Бектеши

Редакција
Министерството за економија останува на ставот дека административно треба да се спојат двете концесии на Еуромакс Ресоурсис за рудникот Иловица и дека тоа им следува...
Локално ТОП СТОРИИ

Решен проблемот во Слупчане, сите граѓани мора да плаќаат за потрошената струја, вели Бектеши

Редакција
Проблемот со снабдување со електрична енергија во селото Слупчане денеска ќе биде решен. Сите граѓани мора да плаќаат за потрошената електрична енергија, а Министерството за...