еМагазин

Tag : закони

Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието пред распуштање, претходно пратениците треба да гласаат за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Редакција
Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Изгласани законите: Граѓаните „куртулија“ од извршителите, студентите ќе добиваат субвенциониран оброк

Редакција
Со 65 гласа „за“ и еден „воздржан“ денеска во македонското Собрание е изгласан Законот за отпис на камати и репрограмирање долгови и трошоци на физички...
Македонија

Платформа против корупција: 94 закони предложени во декември 2019 не се објавени на ЕНЕР

Редакција
Владата во декември го прекршила сопствениот Деловник, бидејќи од усвоени 120 закони, 94 не биле ставени на консултација на ЕНЕР (единствениот национален регистар на прописи),...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Собранието се гласаат законите: Координаторите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ велат дека избори ќе има

Редакција
Собранието денеска во претпладневниот дел изгласа закони од повеќе области, со што се потврдија вчерашните информации за постигнат договор меѓу владејачкото мнозинство и опозицијата. Се...
Македонија

Заев: Можно е да не поднесам оставка ако опозицијата ги кочи законите битни за граѓаните

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека тој не сака изборите да бидат одложени, но оти е можно за тоа да се разговара и тој да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Можно ли е одложување на изборите во 5 до 12?

Редакција
Одржувањето на предвремените избори во закажаниот термин на 12 април е можно да се проблематизира, поради одолговлекувањето на клучните закони во Собранието. Ова вчера го...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како по обичај, Собранието се „разбуди“ во 5 до 12

Vladimir Nikolovski
Цела година ништо посебно не се случуваше во македонското Собрание, а сега неколку дена пред да заврши годината се прави обид наеднаш да се донесат...
БЕНЧМАРК

Проценка на влијание на регулатива (ПВР) – или како да се креираат добри закони

Редакција
Пред Владата да предложи донесување одреден закон треба да направи стручна и сеопфатна анализа и истражување дали тој закон е неопходен, дали и кому ќе...
Македонија

Пендаровски ги потпиша законите за реформа на безбедносните служби

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на Законот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница во Република Северна Македонија и на Законот за Агенција за...
Македонија

Претседателот Пендаровски потпиша 21 закон на кои Иванов не стави потпис

Никола Осило
Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување на 21 закон, кои не беа потпишани од претходниот претседател Ѓорге  Иванов. Меѓу потпишаните се и указите за...