еМагазин

Tag : Трговци

Бизнис

Владата со уредба ги запира манипулациите на големите трговци на јужно овошје

Редакција
Владата на денешаната седница усвои одлука за дополнување на Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. „Со оваа Предлог-одлука на трговците на аргуми...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Срамота: Шеесетина трговци неосновано покачиле цени на производи

Редакција
Затворени се 22 угостителски објекта во Скопје, Куманово, Гостивар и Тетово, а 60-ина трговци неосновано покачиле цени на производи, претежно на лимоните, констатирале инспекторите од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се најзагрозени фирми: Од утре плаќање во кеш само за сума до 500 евра

Никола Осило
Дилерите на употребувани автомобили, малопродажните мрежи за бела техника, градежни материјали, автомобилска опрема и безброј други трговци од утре се на удар, бидејќи стапува забраната...
Македонија ТОП СТОРИИ

Комората на трговци од Солун одби да дојде во Скопје заедно со Ципрас

Редакција
Комората на трговци од Солун негативно одговори на поканата да бидат дел од бизнис-делегацијата што ќе го придружува грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

По исчезнувањето на неколку лица во Скопје: На социјалните мрежи се шири паника за сериски убиец и трговци со органи

Редакција
По исчезнувањето на неколку лица во Скопје, од кои дел се пронајдени мртви, во недостаток на официјални информации и повеќе детали, молскавично одредни лица на...
Бизнис

Трговците трупаат залихи и најавуваат отпуштања на работниците

Никола Осило
Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во трговијата на мало во третото тримесечје од 2018 година е ист во однос на...