еМагазин

Tag : мнозинство

Македонија

Милошоски направи математика за мнозинство без ДУИ: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди + 1 Јусуф Турска + 8 Независни = 64

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил направи математика за парламентарно мнозиство без ДУИ „Актуелната СЕЛОТЕЈП КОАЛИЦИЈА е составена од актери кои имаат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада и осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Заеднички постигнавме договор со кој се обезбедуваат најмалку 80 пратеници

Редакција
Владата и осумтемина пратеници од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, кои во првата фаза ги поддржаа уставните измени неопходни за усвојување на Договорот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Мнозинство се уште нема, ќе знаеме на денот на гласањето

Редакција
Двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени се уште нема, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во интервју за Сител и додаде дека тоа ќе се...
Македонија

Уште нема потребно мнозинство за уставните измени

Редакција
Премиерот Зоран Заев е оптимист дека ќе се обезбеди потребното мнозинство во парламентот за гласање на уставните измени, но вели дека бројката на пратеници ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Долг ден во Собранието: Седницата презакажана за во 21 часот, дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си отидоа

Редакција
Претседателот за Собранието, Талат Џафери седницата за уставни измени ја закажал за во 21 часот. Таа денеска два пати беше одложувана, најпрво требаше да почне...
Македонија

Заев: И да има мнозинство, тоа треба да биде обезбедено во нормални услови

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска цел ден го помина во Собранието. Пред помалку од половина час, ја напушти зградата на Собранието и за телевизија ТВ 21...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема 2/3 мнозинство, бараат гласање за да се види тоа

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски со нецелосна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес конференција во македонското Собрание, на која рече дека власта не успеала да обезбеди...
Македонија

Богоевски: Се’ уште не знаеме дали ги имаме потребните 80 гласа и нема да знаеме до гласањето

Редакција
Пратеникот Павле Богоевски се огласи на неговиот фејсбук-профил по повод почнувањето на пленарната седница за предлогот на Владата за пристапување кон измена на Уставот. „Оваа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Хан му порачал на Заев: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Редакција
Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и...