еМагазин

Tag : Германија

Локално

Во Германија уапсен „тежок“ криминалец од Македонија: Се барал со 11 потерници

Редакција
Како резултат на извонредната соработка помеѓу МВР и германската полиција, односно БКА, особено во делот на лоцирање, односно лишување од слобода на лица по кои...
БЕСПАРИЦА

Мартенс за иселувањето во Германија: Платите можеби се високи, но и давачките се големи

Редакција
Директорот на Делегацијата на германското стопанство во Македонија, Патрик Мартенс правејќи споредба со платата овде и во Германија истакна дека не е се така како...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Германија ја подржува евроинтеграцијата на Македонија, порача од Скопје германскиот шеф на дипломатијата Мас

Редакција
Никој во Европската унија не ја доведува во прашање пристапната перспектива на Северна Македонија, порача денеска германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на прес-конференцијата...
Ретро

(Видео) Се одбележуваат три децении: Како изгледаше падот на Берлинскиот ѕид

Никола Осило
Денес изминуваат 30 години од падот на Берлинскиот ѕид, кој беше изграден во 1961. година од комунистичкиот режим на Источна Германија за да се оддели...
Бизнис

Кои се топ пет најголеми трговски партнери на Македонија?

Никола Осило
Во периодот јануари – септември 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија. Изразено...
Бизнис

Германското пензиско осигурување организира советодавни денови во Македонија

Редакција
Германското пензиско осигурување организира советодавни денови во Македонија. Во рамки на индивидуален разговор засегнатите лица ќе ги добијат сите информации во врска со германското и македонско пензиско право....
Македонија

„Шпигел“: ЕУ го прекрши ветувањето, политичките последици можат да бидат сериозни

Редакција
ЕУ цврсто им вети на Северна Македонија и на Албанија дека ќе ги отворат пристапните преговори – и го прекрши тоа ветување. Политичарите на тие...
Македонија ТОП СТОРИИ

Германска амбасада: ЕУ да се држи до ветувањата, а Скопје да ги убеди сите дека местото му е во Унијата

Редакција
За Германија, започнувањето на пристапните преговори на ЕУ со Република Северна Македонија е и останува да биде суштинско прашање на безбедноста и стабилноста во Европа....
Локално

Измама: Повеќепати им зел пари на мајка и ќерка со лажно ветување за работа во Германија

Никола Осило
Мајка и ќерка од тетовска Палатица во полиција пријавиле дека 34 годишник од соседното Требош ги измамил и им зел пари со лажно ветување дека...
Локално

Приведен Германец кој „залутал“ во воената касарна во Петровец

Никола Осило
На 20.08.2019 во 17.30 часот во Полициското одделение Петровец, од касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец било пријавено дека кај нив бил задржан К.М.О.В.(22) од СР...