еМагазин

Tag : Германија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија може да профитира од рецесијата во Германија, на германските компании во земјава им фали стручен кадар

Редакција
Компаниите од Германија кои работат во Македонија ја оценуваат бизнис климата во земјава како добра, најмногу им фали стручен кадар, што е и една од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија има обврска да го почитува Преспанскиот договор, велат од германското МНР

Редакција
Македонија има обврска да го почитува Преспанскиот договор, велат од германското Министерство за надворешни работи (МНР), откако македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова даде заклетва без...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 1. јуни полесно до работна виза во Германија, што е сменето во постапката?

Редакција
Македонските граѓани од 1. јуни ќе можат полесно да дојдат до работна виза во Германија. Земјата ја зголеми квотата и направи измени во постапката. ПОВРЗАНИ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За македонските граѓани од 1. јуни полесно до работа во Германија

Редакција
Македонските граѓани од 1. јуни полесно ќе можат да работат во Германија. Земјата одлучи да го зголеми бројот на визи, годишно на 50.000 лица, со...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Марихуаната стана легална во Германија, стотици лица пушеа џоинти пред Бранденбуршката порта во Берлин

Редакција
Од денеска марихуаната е легална за рекреативна употреба во Германија. Граѓаните над 18 години ќе можат да поседуваат до 25 грама марихуана и да одгледуваат...
Свет ТОП СТОРИИ

Германија легализираше марихуана за лична употреба

Редакција
Германија ја легализираше марихуаната за лична употреба и стана четвртата земја во Европа која го направила тоа. Купувањето на марихуана легално сè уште ќе биде...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Убиената Кавадарчанка во Германија имала седум деца, сопругот ја убил поради љубомора

Редакција
Веста за убиената Македонка, Ванеса П. (41) по потекло олд Кавадарци, во Есен, Германија ја потресе јавноста. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Македонка избодена до смрт од сопругот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонка избодена до смрт од сопругот во Германија, убиството го пријавил нејзиниот малолетен син

Редакција
Во Есен, Германија, каде пред неколку дена беше убиен 32-годишен Македонец, од страна на нејзиниот сопруг (47) е убиена и 41-годишна жена по потекло од...
Македонија ТОП СТОРИИ

32-годишен Македонец претепан до смрт во Есен, Германијa

Редакција
Гермаски Билд објави дека изминатава сабота во Есен, Германијa, по тепачка со други две лица починал 32-годишен Македонец. Тепачката се случила околу 2 часот по...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонците во Германија бараат од Европа да ги заштити нивните права, и најавуваат тужба за државата поради пасошите

Редакција
„Централен совет на Македонците во Германија“ со седиште во Берлин, најавува тужба против македонската држава доколку до 23. февруари не ја преиначи одлуката за важноста...