еМагазин

Tag : виза

Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 1. јуни полесно до работна виза во Германија, што е сменето во постапката?

Редакција
Македонските граѓани од 1. јуни ќе можат полесно да дојдат до работна виза во Германија. Земјата ја зголеми квотата и направи измени во постапката. ПОВРЗАНИ...
Свет ТОП СТОРИИ

Лани одбиени 26,29% од барателите за виза во САД од Македонија

Редакција
На официјалната веб-страница на американскиот Стејт департмент се објавени податоци за процентот на одбиени барања за виза за САД во 2022 година. Во објавената статистиката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Термин за виза не се купува, туку се доделува само преку веб-страната на Амбасадата, алармираат од германската Амбасада

Редакција
Термин за виза не се купува, туку се доделува само преку веб-страната на Амбасадата, алармираат од германската Амбасада во Скопје преку социјалните мрежи. „Драги подносители...
Спорт ТОП СТОРИИ

Одбиено барањето на Ѓоковиќ за американска виза, не може да настапи на Индијан Велс и Мајами

Редакција
Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ, нема да може да настапи на претстојните турнири во Индијан Велс и Мајами, откако неговото барање за влез во...
Свет ТОП СТОРИИ

Виза и Мастеркард ги блокираа картичките на санкциониарните руски банки

Редакција
Меѓународните платежни системи Виза и Мастеркард ги блокираа картичките издадени од руски банки и нивните подружници, кои се на списокот со санкции. „Виза веќе почна...
Спорт ТОП СТОРИИ

Ѓоковиќ ќе биде депортиран: Судот ја одби жалбата

Редакција
Федералниот суд на Австралија со гласање на судиите (3: 0) одлучи да ја одбие жалбата на Новак Ѓоковиќ за одземање на влезната виза, што значи...
Спорт ТОП СТОРИИ

Ѓоковиќ повторно во имиграциски притвор: Сојузниот суд на Австралија ќе одлучува по неговата жалба

Редакција
Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е сместен во имиграциски притвор во Мелбурн каде ќе остане до официјалното сослушување, на кое ќе биде одлучено дали...
Спорт

Морисон за поништувањето на визата на Ѓоковиќ: Политиките за заштита на границите, ги чуваа Австралијанците безбедни

Редакција
Австралискиот премиер Скот Морисон ја поврза одлуката за визата на Новак Ѓоковиќ со „силните политики за заштита на границите“ на Австралија кои ги „чуваа Австралијците...
Спорт ТОП СТОРИИ

Австралија повторно му ја поништи визата, на Ѓоковиќ му се заканува нов имиграциски притвор

Редакција
Австралискиот министер за имиграција, Алекс Хок ја искористи својата лична моќ за да му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, јави „Ејџ“. Адвокатите на српскиот...
Македонија

Од февруари ќе се применува постапка на лотарија за термини за визи за Германија

Редакција
Германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн објави дека од февруари Амбасадата ќе го подобри системот за доделување термини за т.н. визи за Западен Балкан. –...