еМагазин

Tag : конзулат

Македонија ТОП СТОРИИ

Чистачка во бугарскиот Конзулат во Битола имала пристап до архивата и интервјуирала кандидати за бугарско државјанство

Редакција
Нов скандал со начинот на издавање на бугарски пасоши ја тресе Бугарија. Овојпат хигиеничарка во Конзулатот на Бугарија во Битола, како што објавија бугарските медиуми,...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Во Охрид отворен Конзулат на Србија, за почесен конзул е избран Михајло Филев

Редакција
Продолжување на билатералните, пријателски и добрососедски односи меѓу Македонија и Република Србија значи денешното отворање на српскиот Конзулат во Охрид, каде за почесен конзул е...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Конзулатот на Русија во Битола му го украдоа знамето

Редакција
На Конзулатот на Русија во Битола во вторникот му го украле знамето, информира Министерството за внатрешни работи. Од МВР велат дека кражбата на знамето ја...
Македонија

Србија отвора конзулат во Охрид, почесен конзул ќе биде Михајло Филев

Редакција
Република Србија донесе одлука за отворање на конзулат во Охрид, а за почесен конзул поставен е Михајло Филев, јави дописникот на МИА од Белград. Како...
Македонија ТОП СТОРИИ

Отворен Конзулат на Малта во земјава, Кочо Анѓушев именуван за почесен конзул

Редакција
Во Скопје денеска официјално е отворен Конзулат на Малта во земјава и за почесен конзул на оваа островска држава е именуван проф. д-р Кочо Анѓушев....
Македонија ТОП СТОРИИ

Отстрането бугарското знаме од конзулатот во Битола, МНР со осуда

Редакција
Македонското Министерството за надворешни работи најостро го осуди оштетувањето на јарболот и отстранувањето на знамето на Република Бугарија на Трговско-економското претставништво при Генералниот конзулат на...
Македонија

Косовскиот министер Пацоли именува возач од МНР за дипломат во косовскиот конзулат во Струга

Редакција
Министерот за надворешни работи во косовската Влада во оставка, Беџет Пацоли, со својата прва одлука во 2020 година, унапреди досегашен возач во неговото министерство за...
Локално

Оштетени возила на грчкиот конзулат во Битола

Редакција
На 24.01.2019 А.К во СВР Битола пријави дека е оштетено предно ветробранско стакло од возило Мерцедес, сопственост на Конзулатот на Грција во Битола, паркирано на улица...