еМагазин

Tag : Данска

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) 30 години дански Конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Мукаетов

Редакција
Генералниот конзулат на Кралството Данска со седиште во Скопје, започнa со работа во јули 1994 година, по декрет издаден од данската Кралица Маргарете II, која...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Овации за премиерата на филмот „Eфтеркланг: Македониум бенд” во Копенхаген

Редакција
На 23. март во рамките на фестивалот CPH:DOX во Копенхаген, Данска се одржа светската премиера на филмот „Eфтеркланг: Македониум бенд” во режија на Андреас Јонсен,...
Свет ТОП СТОРИИ

Данците повторно први во светот, за спас на планетата – складираат јаглерод диоксид под морето

Редакција
Данска планира да складира големи количини на јаглерод диоксид (CO2), кој ја загрева климата на Земјата, под морето. Принцот Фредерик од Данска даде симболична наредба...
Спорт ТОП СТОРИИ

Данска по трет пат светски првак во ракомет

Редакција
Репрезентацијата на Данска го освои шампионскиот трофеј на Светското првенство 2023 откако синоќа во финалето ја победи Франција со 34:29. Данска стана првата репрезентација со...
Македонија

Данска ги призна македонските возачки дозволи

Редакција
Од денеска нашите возачки дозволи се признати и во Данска. Последните информации кои пристигнаа од нашата амбасада во Копенхаген, е дека данските власти, а врз...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Данска ги олесни ковид-правилата за влез на македонските државјани

Редакција
Данска ги олесни ковид правилата за влез на државјаните на Македонија, информираат од Министерство за надворешни работи. „Со најновата одлука на данските авторитети, нашите државјани...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Северна Македонија е подготвена да ги почне преговорите за членство во ЕУ, порача од Скопје данскиот министер за надворешни работи

Редакција
Данска смета дека Република Северна Македонија е подготвена да почне со преговори за членство во Европската Унија и за тоа ќе се залагаме. Се надевам...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Данска потврди: Македонија ги исполнува копенхашките критериуми за старт на преговорите со ЕУ

Редакција
Во рамките на работнатa посета на Кралството Данска, министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска се сретна со неговиот колега, министерот за надворешни работи, Јепе...
Свет

(ВИДЕО) Шефицата на Данската агенција за лекови се онесвести на пресот за одлуката на Данска да не ја користи вакцината „АстраЗенека“

Редакција
Тања Ерихсен, шефицата на Данската агенција за лекови се онесвести на прес-конференцијата на која беше соопштена одлуката дека Данска повеќе нема да ја користи вакцината...
Спорт ТОП СТОРИИ

Данска ја победи македонската ракометна репрезентација во реваншот за квалификации на Европското првенство во 2022

Редакција
Македонската ракометна репрезентација денеска загуби од Данска во реваншот за квалификации за Европското првенство 2022. По победата над актуелниот светски првак во Скопје, во Алборг,...