еМагазин

Tag : Лиз Трас

Свет ТОП СТОРИИ

Риши Сунак и официјално стана нов британски премиер

Редакција
Риши Сунак денеска и официјално стана нов британски премиер, откако кралот Чарлс Трети го именуваше на должноста по прифаќањето на оставката на Лиз Трас, која на...
Свет ТОП СТОРИИ

Риши Сунак ќе биде првиот британски премиер со индиско потекло

Редакција
Риши Сунак направи спектакуларен политички камбек за да стане следниот премиер на Велика Британија, откако ривалката Пени Мордоунт се откажа од трката, пренесе ДПА. Поранешниот...
Свет ТОП СТОРИИ

Лиз Трас поднесе оставка, месецов Британија по трет пат годинава ќе бира премиер

Редакција
Британската премиерка Лиз Трас денеска поднесе оставка од лидер на Конзервативната партија, а својата одлука таа ја соопшти пред канцеларијата во даунинг Стрит 10 во...
Свет ТОП СТОРИИ

Која е наследничката на Борис Џонсон, Лиз Трас: Од невообичаена говорничка и „кралица на Инстаграм“ до премиерка

Редакција
По пребројувањето на гласовите од членовите на британската Конзервативна партија, поранешната министерка за надворешни работи, Лиз Трас, е избрана за лидерка на ториевците, со што...