еМагазин

Tag : фирми

Бизнис

Листа на должници на УЈП: Над 4.500 граѓани и фирми должат 163 милиони евра

Никола Осило
Управата за јавни приходи ја објави листата на должници бр.12/2018 за долгови доспеани до 31.08.2018 и неплатени до 30.11.2018 година по основ на ДДВ, данок
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Не се дише, Кавадарци се гуши

Редакција
Не се дише, Кавадарци се гуши. Вака реагираа синоќа кавадарчани откако концентрацијата на ПМ 10 честичките ја достигна вредноста од 425 микрограми на кубен метар,
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Максималната казна за прекршок на граѓаните се намалува од 1.000 на 250 евра, за нерегистрирано возило од 500 на 250 евра

Редакција
Во владина процедура влегува Законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека неколку фирми во стечај на мајката на Костадинов се избришани од регистар

Редакција
Без паника и страв, а во име на транспарентноста и отчетноста, и во име на штитењето на јавниот интерес, Костадин Костадинов, а и СДСМ, треба
Бизнис

Во Демир Капија три фирми ќе одгледуваат и преработуваат марихуана

Редакција
Четири големи компании ќе инвестираат во Демир Капија, соопшти денеска градоначалникот на Демир Капија, Лазар Петров, во неговиот отчет за сработеното во изминатиот период, пренесува МИА.
Бизнис ТОП СТОРИИ

Звучни имиња и фирми на новата листа на должници на УЈП

Редакција
На најновата листа должници на Управата за јавни приходи (УЈП), на која има 2.043 правни лица и 2.062 физички лица, традиционално доминираат јавните и државните претпријатија.
Бизнис ТОП СТОРИИ

Листа на должници на УЈП: Се намалува бројот на граѓани и фирми кои и должат на државата

Редакција
На најновата листа на должници бр.10/2018 на Управата за јавни приходи (УЈП) објавени се 2.043 должници – правни лица (помалку за 135 од претходната листа)
Бизнис ТОП СТОРИИ

Граѓаните и фирмите да се подготват: Ќе расте цената на нафтата

Никола Осило
Кај цената на нафтата за 2018 година е извршена позначителна нагорна ревизија што главно се должи на високата побарувачка за нафта на светско ниво, геополитичките
Бизнис

Нова листа на УЈП: Над 4.500 граѓани и фирми должат 10,2 милијарди денари

Никола Осило
Управата за јавни приходи ја објави листата на должници бр.09/2018 за долгови доспеани до 31.05.2018 и неплатени до 31.08.2018 година по основ на ДДВ, данок
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Блокирани сметките на 110.205 граѓани и фирми

Никола Осило
Народната банка ги објави податоците за состојбата со блокирани сметки во земјава од кои може да се види дека заклучно со март, годинава блокирани биле