еМагазин

Tag : универзитет

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на Универзитетот „Гоце Делчев“ за набавка на нафта за греење вреден 191.000 евра

Никола Осило
Државниот Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип по распишаниот тендер за набавка на нафта за греење склучи договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Пуцко...
Македонија

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

Редакција
Универзитетите од Северна Макеоднија и годинава не се најдоа на Шангајската листа на најдобри 1.000 универзитети во светот. На листата на Академско рангирање на светски...
ЖИВОТ

Зошто македонски студент кој ги исполнил сите услови, не добил стипендија за да студира на Утрехт

Редакција
Петар Барлаковски на неговиот фејсбук-профил објави статус во кој објаснува како и покрај тоа што ги исполнува условите, тој не е добил стипендија од државата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Сашо Коруновски, ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“- Битола

Редакција
еМагазин во серијал ќе Ви престави каков имот пријавиле лицата што ги водат универзитетите во Македонија. Каков имот пријавил Сашо Коруновски Проф. д-р Сашо Коруновски, неодамна беше...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил ректорот на Универзитетот „Мајка Тереза“, Азис Положани

Редакција
еМагазин во серијал ќе Ви престави каков имот пријавиле лицата што ги водат универзитетите во Македонија. Каков имот пријавил Азис Положани Азис Положани, ректорот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Првата генерација на студенти на Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ги „фрли“ капите

Редакција
Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје на свечена церемонија го одбележа завршувањето на првата генерација. На студентите од 2016 – 2019 им беа доделени дипломите и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Браво за храброста на инспекторов!: Твитерџиите со подршка за Илиевски кој обелодени дека владини функционери незаконски напредувале во академската кариера

Редакција
Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски кој обелодени дека владини функционери незаконски напредувале во академската кариера доби подршка на социјалните мрежи за неговата храброст. Државниот просветен инспекторат (ДПИ) изврши...
Македонија

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски добивал закани: Ме тераа да молчам за аферата на Тетовскиот Универзитет

Никола Осило
Сторијата на fakulteti.mk околу академското унапредување на државни функционери на Државниот Универзитет во Тетово добива многу поголеми размери по писменото обраќање на просветниот инспектор Ѓорѓи...
Македонија

Сашо Коруновски реизбран за ректор на Битолскиот универзитет

Редакција
Актуелниот ректор на Универзитетот „Св. Климент Охридски“- Битола, проф. д-р Сашо Коруновски, е реизбран на таа функција. На денешните непосредни и тајни избори, членовите на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

На 10. мај Отворен ден на Универзитет Американ Колеџ Скопје

Редакција
Младите кои трагаат по модерно високо образование преку кое ќе станат конкурентни поединци со врвни вештини имаат одлична можност да го постигнат тоа со продолжување...