еМагазин

Tag : албански

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер во „црвено“ по критиките на Венцијанската комисија за законот за јазици

Редакција
Венецијанската комисија ги повикува македонските власти да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Венецијанската комисија препорача...
Македонија

Венецијанската комисија најде куп забелешки на Закон за јазици кој е изгласан во Собранието

Редакција
Порталот „Плусинфо“ објави делови од заклучоците на Венецијанската комисија за Законот за јазици, кој во македонското Собрание беше донесен во март 2018 година и кој...
Македонија

Откако го казни МВР, Османи се нуди да биде дел од кампања за почитување на сообраќајните правила

Редакција
Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Да не треба сега Османи да го плаќаме и за контрола на употребата на албанскиот јазик?

Редакција
Во видео кое го постираше на својот Фејсбук профил, кое може да го крстиме како „ДУИ се подготвува за избори на големо“, вицепремиерот за европски...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Бујар Османи стана и „инспектор“ за употребата на албанскиот јазик

Редакција
На својот Фејсбук профил, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи објави видео на кое заедно со директорот на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба...
Македонија

(Фото) Поглаварот на ИВЗ, Реисот Сулејман Реџепи, на Фејсбук се пофали дека добил албански пасош

Редакција
Реисот Сулејман Реџепи, поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на својот Фејсбук се пофали дека добил албански пасош. Тој јавно му се заблагодари на албанскиот...
Македонија

„Драма“ на седницата на Судскиот совет: Членот Адеми побара примена на албанскиот јазик и преведувач

Редакција
Членот на Судскиот совет на РМ (СС), Селим Адеми на почетокот на денешната седница побара од претседателот на СС, Зоран Караџовски да се почитува Законот...
Македонија

Заев подготвен прв да земе двојазичен пасош со новото име – Република Северна Македонија

Редакција
Премиерот Зоран Заев во емисијата „200“ на телевизија Алсат М, на прашањето на уредникот на емисијата, новинарот Назим Раиди, дали е подготвен прв симболично да...
Македонија

Џафери до крајот на месецот ќе почне на албански да ги води пленарните седници

Редакција
Претседателот на македонскиот Парламент Талат Џафери од крајот на месецов, по завршување на подготовките, ќе почне да претседава со пленарните седници на албански јазик Ова...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер за Законот за јазици: „Како е смештај дан требит на албански? За двојазичноста прашвам…“

Редакција
Лавина од реакции на социјалните мрежи предизвика излегувањето на Законот за јазици во Службен весник, со што се офицјализира албанскиот јазик. Граѓаните најмногу регираат што...