еМагазин

Tag : европратеници

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Која е Ирена Јовева, првата европратеничка со македонско потекло

Редакција
Ирена Јовева која живее во Словенија, стана првата европратеничка со македонско потекло. Таа е позната новинарка во приватната телевизија Поп, a израснала во Нова Горењска.
Македонија

Мицкоски од Брисел го смени ставот: Го поздравувам потпишувањето на протоколот за НАТО, ама Заев го направи на недостоинствен начин

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во разговор за МИА по средбите во Европскиот Парламент, изјави дека го поздравува утрешното потпишување на пристапниот протокол
БЕНЧМАРК

Со исклучок на неколку екстремистички гласови од Грција и Бугарија, мнозинство европратеници бара преговори со Македонија во јуни 2019

Редакција
Со исклучок на неколку екстремистички гласови од Грција и Бугарија, огромното мнозинство европратеници синоќа на дебатата пред гласањето за извештајот за Македонија побараа старт на