еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Која е Ирена Јовева, првата европратеничка со македонско потекло

Ирена Јовева која живее во Словенија, стана првата европратеничка со македонско потекло. Таа е позната новинарка во приватната телевизија Поп, a израснала во Нова Горењска.

Таа стана европратеничка, откако се најде на листата на партијата на премиерот Марјан Шарец за европските избори, која освои 18.57% од гласовите.

Во Словенија по четири мандати освоија партиите на владејачката коалиција (Партијата на Шарец и Социјалните демократи (СД) по два) и од опозицијата (конзервативната Словенечка демократска партија (СДС) на Јанез Јанша – три и демохристијанската Нова Словенија – еден).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Евроизбори 2019: Подем на екстремната десница и зелените, мнозинството за традиционалните партии

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Hertz Македонија ја освои наградата „Internacional customer experience award 2018“

Редакција

Млади успешни претприемачи од Македонија: Основачите на CodeWell со награда во Варшава

Редакција

(Фото) Во Дебар Маало засадено дрво во чест на Горан Стефановски

Редакција