еМагазин

Tag : бугарски

Балкан ТОП СТОРИИ

„Сакаш бугарски пасош, оди во Острени, Голо Брдо“: Новинари од Албанија си купија лажни потврди за бугарско потекло

Редакција
Колку лесно може да се купат лажни потврди за бугарско потекло во Албанија, со кои може да се добие бугарски пасош и државјанство покажа сторијата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Годинава повеќе барања за бугарски прасош во Албанија, отколку во Македонија

Редакција
Годинава 2.990 граѓани од Македонија поднеле барање за бугарски пасош, а во Албанија 2.992 лица, покажуваат податоците на бугарското Министерство за правда. Вкупно во 2023...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јавно ќе бидат објавени имињата на 120.000 македонски Бугари, меѓу кои има и политичари, најави Ковачев

Редакција
Бугарските пратеници во прво читање ги изгласаа измените на Законот за бугарско државјанство со кои јавно ќе биде објавен регистар на сите лица кои имаат...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Албанија „цвета“ бизнисот со бугарски пасоши, Стерјовски ги открива цените

Редакција
Во Албанија „цвета“ бизнисот со бугарски пасоши, открива Васил Стерјовски, претседател на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) во интервју...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР ги осуди инциденти пред, за време и по натпреварот Шкупи – Левски

Редакција
Министерството за надворешни работи (МНР) ги осудува вчерашните инциденти во Скопје, пред, за време и по натпреварот Шкупи – Левски. Насилството, како што наведува, е...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Отворена албанофобија и навреди за Македонците од страна на бугарските навивачи

Редакција
Голем дел од бугарските навивачи кои вчера дојдоа во Скопје за натрепреварот помеѓу скопски Шкупи и софиски Левски, повеќе од очигледно е дека беа тука...
Македонија ТОП СТОРИИ

Протесна нота од бугарското МНР за избодениот бугарски навивач, МНР соодветно ќе одговори, вели Ковачевски

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски денеска во одговор на новинарско прашање дали е примена дипломатска нота од Бугарија по вчерашните случувања пред фудбалскиот натпревар Шкупи-Левски, рече дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарските навивачи провоцираа во Чаир, вели Спасовски

Редакција
Приведени се дваесет и едно лице пред фудбалскиот напревар меѓу Левски и Шкупи, а за инцидентот во Чаир, каде има и едно приведено лице, идентификувани...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарските навивачи пред нападот вербално се расправале со случајни минувачи во Чаир: Детали од Обвинителството

Редакција
Бугарските навивачи на софиски “Левски“, пред да бидат нападнати во скопски Чаир вербално се расправале и физички се пресметале со случајни минувачи, информираат од Јавното...
Македонија ТОП СТОРИИ

МВР го утврди идентитетот на повеќето лица кои нападнаа бугарски навивачи во Чаир

Редакција
Министерството за внатрешни работи го утврди идентитетот на повеќето лица кои вчера нападнаа бугарски навивачи во Чаир, кои беа дојдени во Скопје за натпреварот помеѓу...