еМагазин

Tag : омраза

Македонија

Владата го осуди говорот на лидерот на ИВЗ, за кој македонскиот народ е див и нема идентитет

Редакција
Апсолутно Владата го осудува секој говор на омраза во Република Северна Македонија без разлика дали е искажан на социјални медиуми, на трибини, на конгреси, на...
Македонија ТОП СТОРИИ

За лидерот на ИВЗ, македонскиот народ е див и нема идентитет, институциите молчат за говорот на омраза

Редакција
„Овој народ, со кој што заедно живееме е див, беспримерно див. Затоа немаат идентитет и никогаш  нема да го имаат…”, изјави реис Сулејман Реџепи, поглаварот...
Македонија

Покренати пет постапки за говор на омраза за трагичната автобуска несреќа

Редакција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за телевизијата 1ТВ рече дека очекува денеска да има првични сознанија околу истрагата за автобуската несреќа на автопатот...
Македонија

Формирана Мрежа за борба против говор на омраза во медиумите

Редакција
На денешната прес-конференција во ЕУ Инфо центарот, во Скопје, беше соопштено дека е формирана Мрежа за борба против говор на омраза во медиумите, чиј иницијатор...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Навивачите на „Шкендија“ демолираа низ Тетово, ширеа говор на омраза и повикуваа на насилство

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска информираа дека нема повредени во инцидентот кој вчера во Тетово го предизвикаа навивачите на фудбалскиот клуб „Шекендија„, „Балисти“....
Македонија

Кривична за Миленко Неделковски за ширење говор на омра за пожарите во Грција

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје до Кривичниот суд поднесе обвинителен предлог против новинарот Миленко Неделковски за ширење расистички и ксенофобичен материјал, за неговите коментари и статуси...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата го менува Кривичниот законик: Нови санкции за говор на омраза

Никола Осило
Министерството за правда подготвува предлог на Закон за изменување и дополнување на Кривичниот законик. Претстојните измени и дополнувања на Кривичниот законик ќе опфатат измени и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца битолчани осомничени за говор на омраза на прославата на Илинден на Мечки Камен

Редакција
Прилепското јавно обвинителство постапува по пристигната кривична пријава против две лица и други непознати лица за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Детето ви гори во пожар и болката знае ли во чија душа е всадена, во мајката од Грција или во мајката од Македонија

Детето Ви гори во пожар. Огнената стихија Ви го голта животот. Немаат ни каде да Ве закопаат. Затоа што и гробиштата ги нема. За миг...