еМагазин

Tag : токио

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Јапонски ученици од Токио ни испратија поздрав на македонски јазик

Редакција
Јапонската амбасада во Македонија на Фејсбук објави симпатично видео во кое јапонски ученици од Токио, ни испраќаат поздрав на македонски јазик. Станува збор за ученици...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Османи во Токио се сретна со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска, во рамки на работната посета на Јапонија, се сретна и со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино. На средбата,...
Спорт ТОП СТОРИИ

Прв медал за Македонија по 21 години: Сребро за Георгиевски на Олимписките игри во Токио

Редакција
Дејан Георгиевски освои сребрен медал во теквондо во категоријата до 80 килограми на Олимписките игри во Токио, што е прв олимписки медал за Македонија по...
Спорт ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонскиот олимписки тим на дефилето на нациите на 32. Летни олимписки игри во Токио

Редакција
Македонскиот олимписки тим се претстави на дефилето на нациите на 32-те Летни олимписки игри во Токио. „Спортските арени се отворија за нови олимписки остварувања, а...
Спорт

Здружението на лекари во Токио бара откажување на Олимписките игри

Редакција
Здружението на лекари во Токио повика на откажување на Олимписките игри на околу два месеци пред нивниот почеток во јапонската престолнина поради пандемијата на коронавирусот,...
Спорт ТОП СТОРИИ

Нова реалност: Нема да има странски навивачи на Олимписките игри во Токио

Редакција
Организацискиот одбор на Олимписки и Параолимписки игри донесе конечна одлука да забрани влез на странски навивачи на двете големи спортски манифестации што од крајот на...
Спорт ТОП СТОРИИ

„Тајмс“: Олимписките игри во Токио ќе се одложат поради Ковид-19

Редакција
Јапонската влада дошла до заклучок дека Олимписките игри во Токио треба да бидат откажани поради пандемијата на коронавирусот, објави Тајмс. Британското издание се повикува на...
Забава

(Видео) Јапонски оперски пејач со прекрасна изведба на „Македонско девојче“

Редакција
Македонскиот оперски пејач Благој Нацоски на својот Фејсбук профил објави видео од неговиот јапонски колега Казухиро Котецу кој ја изведува „Македонско девојче“. „Директно од Токио,...
Спорт ТОП СТОРИИ

Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до 7 август во 2021 година

Редакција
Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до седми август во 2021 година. Веста ја објавија јапонските медиуми, повикувајќи се на извор...
Спорт ТОП СТОРИИ

Олимпијадата во Токио одложена за 2021 година

Редакција
Томас Бах, претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), се согласи со предлогот на јапонскиот премиер Шинзо Абе за префрлување на Игрите во Токио за следната...