еМагазин

Tag : вирус

Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на починати од корона вирусот во Кина достигна 1.665 лица

Редакција
Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија...
Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на жртви се искачи на 1.523: Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Редакција
Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена...
Бизнис

„Пошта“: Пратките кон Кина се стопирани, од таму редовно пристигнуваат во државата

Редакција
„Пошта„ информираше дека поради ширењето на коронавирусот во Народна Република Кина, авиокомпаниите кои покрај превозот на патници вршат и транспорт на поштенски пратки за Кина,...
Свет ТОП СТОРИИ

Нагло зголемен бројот за само еден ден: 242 жртви и 14.480 заразени со коронавирусот во Кина

Редакција
Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840,...
Свет ТОП СТОРИИ

За само еден ден 100 смртни случаеви: Коронавирусот веќе усмрти над 1.000 лица

Редакција
Во кинеската провинција Хубеи, едно од жариштата на коронавирусот, вчера биле регистрирани 103 нови смртни случаи, како и 2.097 новозаболени, додека во цела Кина од...
Свет ТОП СТОРИИ

Суперпренесувачи го шират коронавирусот низ светот

Редакција
Она што е заедничко за сите епидемии е суперширењето, под кое се подразбира поединец да ја пренесе инфекцијата на голем број луѓе. Овие лица не...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајцата мажи и жената од Македонија кои се на крузерот во Јокохама, кој е во карантин, се во добра здравствена состојба

Редакција
Тројцата македонски државјани кои се наоѓаат на бродот „Дајмонд Принцес“ во пристаништето во јапонскиот град Јокохама се во добра здравствена состојба, соопшти денеска Министерството за...
Свет

Тајландски лекари тврдат: Микс од лекови за грип и ХИВ помогналe за лекување на заболени од новиот коронавирус

Редакција
Тим на лекари од Тајланд соопшти дека употребата на комбинација на лекови против грип и ХИВ довела до значително подобрување на состојбата на неколку пациенти...
Свет ТОП СТОРИИ

Мапа: Црниот биланс од коронавирусот порасна на 305 лица, прв смртен случај надвор од Кина

Редакција
Бројот на починати од коронавирусот се зголеми на 305, а регистриран е и првиот смртен случај надвор од Кина – на Филипините, каде што почина...
Свет ТОП СТОРИИ

Конечно убава вест од Кина: Повеќе од 130 лица излекувани од коронавирус

Редакција
Повеќе од 130 лица заболени од коронавирус се излекувани, изјави постојаниот претставник на Кина во Обединетите нации, Џанг Ѓун. – Изгубивме многу животи, но во...