еМагазин

Tag : април

Македонија

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април“

Редакција
Судскиот совет на Апелацискиот суд го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за изземање на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска...
БЕСПАРИЦА

За минимални трошоци на едно семејство во април му биле потребни 33.243 денари

Редакција
Месечните минимални трошоци на едно семејство во април изнесувале 33.243 денари, покажуваат податоците од синдикалната потрошувачка кошница што ги објавува Сојузот на синдикати на Македонија...
БЕСПАРИЦА

Во април повисоки трошоците за зеленчук и овошје, пониски за горивата, облеката…

Редакција
Трошоците на животот во април годинава, во однос на претходниот месец бележат раст од 0,1 отсто, а во однос на април лани намалување од 0,1...
Македонија

За празниците направени помалку тестови, пикот на епидемијата со Ковид-19 останува на крајот на април или почеток на мај

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната онлајн конференција истакна дека уште не сме влезени во периодот кога пикот на најмногу заразени пациенти со коронавирусот...
Македонија

Одложена оценката на обвинението за организаторите на настаните од 27. април

Редакција
Советот за оценка на обвинителн акт кој постапува по обвинението поврзано со случајот „Организација на настаните од 27 – ми април 2017“ по барање на...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори во април или мај

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција информираше и дека неговата партија побарала предвремени парламентарни избори во април или мај следната година. Од партијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои се десетте најтргувани акции на Македонската берза?

Никола Осило
Македонската берза го објави билтенот за април, годинава во кој може да се забележи дека меѓу десетте најтргувани акции во овој месец доминираат акции на...
Бизнис

Преполовен прометот на Македонската берза

Никола Осило
Вкупниот промет на Македонската берза во април годинава изнесувал 458 милиони денари, што е двојно помалку отколку претходниот месец кога вкупниот промет изнесувал 995 милиони...
Македонија

Првиот круг на претседателските избори на 21 април, вториот на 5 мај

Редакција
Се разгледува можноста првиот круг од претседателските избори да се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај, а изборите да се распишат најдоцна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој ќе седне во претседателската фотелја на претседателот Иванов?

Редакција
Во април следната година треба да се одржат нови редовни избори за претседател на Република Македонија. Уште пред неколку месеци во јавноста неофицијално почнаа да...