еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Највисоки просечни нето плати во мај

Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека просечната месечна исплатена нето плата по вработен во мај годинава изнесува 36.465 денари.

Според податоци на ДЗС оваа се највисоките просечни нето плати за мај: Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности – 93.536 денари, следи Останати стручни, научни и технички дејности – 58.834 денари, па Финаниски услужни дејности, освен осигурување и пензиски фондови – 56.217 денари, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати – 55.734 денари и Маркетинг (реклама и пропаганда) и истражување на пазрот – 53.114 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Највисоката просечна бруто плата во мај 142.008 денари

Просечната нето плата во мај 36.465 денари

Фото: МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Американската војска ќе вежба на Криволак

Редакција

Вкупно осум години затвор за двајца професори и две години условна казна за еден професор од Економски факултет за примање поткуп

Редакција

Ердоган: И верувам на Русија исто колку и на Западот

Редакција