еМагазин

Tag : температура

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вонредна прогноза: Вечерва пороен дожд со грмежи, град и ветар, утре посвежо и врнежи

Редакција
УХМР за утре најавува облачно и значително посвежо време со засилен, повремено силен северен ветер. Ќе има и врнежи од дожд, особено претпладне, а во...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) На партиските лидери пред да влезат кај Пендаровски им мереа температура

Редакција
Пред да се сретнат со претседателот Стево Пендаровски, за денешната лидерска средба на партиските лидери им беше мерена температура. На денешната средба присуствуваат претседателите на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

„Лето“ во Македонија: Температура до 30 степени

Редакција
Времето ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено и засилен ветер од југоисточен правец....
ЖИВОТ

За првомајскиот викенд сонце и повремен дожд

Редакција
Времето на 1. Мај ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладнето ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Минималната температура ќе се...
ЖИВОТ

Следува период на нестабилно време со засилен ветер и грмежи

Редакција
Следува период на променливо облачно и топло време со сончеви периоди. Во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Синоптичарите...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Следува потопол период, колку тој ќе ја ублажи состојбата со коронавирусот?

Редакција
Ширењето на коронавирусот стана глобален проблем кој не познава граници. Светската здравствена организација (СЗО) прогласи пандемија, а се поголем број држави се соочуваат со зголемување...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За викендот врнежи од дожд, на југот поројни со грмежи и силен ветер

Редакција
За време на викендот во земјава ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни утре попладне и во текот на ноќта,...
ЖИВОТ

Февруари за 2,5 степени потопол од просекот, максимално измерената 21,6 степени

Редакција
Февруарските температури на воздухот во Македонија годинава се повисоки за 2,5 степени во однос на многугодишниот просек од 1981 до 2010 година. Четиринаесет дена во...
Свет ТОП СТОРИИ

Прв пат во историјата: Температурата на Антартикот над 20 степени

Редакција
Рекордно висока температура од 20,7 степени Целзиусови измериле бразилски научници на островот Сејмор на Антартикот што е прв ваков случај забележан во историјата, објави Гардијан....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Утре дожд и снег, од понеделник температури до 19 степени

Редакција
Врнежи од дожд, а на планините од снег под влијание на влажен бран ќе има утре, а од крајот на викендот ќе има пораст на...