еМагазин

Tag : извршители

БЕСПАРИЦА

Извршителите не смеат да вршат присилни наплати до 30 јуни

Редакција
Владата на седница донесе уредба со законска сила за запирање на примената на Законот за извршување, со која се запира примената на Законот за извршување,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Изгласани законите: Граѓаните „куртулија“ од извршителите, студентите ќе добиваат субвенциониран оброк

Редакција
Со 65 гласа „за“ и еден „воздржан“ денеска во македонското Собрание е изгласан Законот за отпис на камати и репрограмирање долгови и трошоци на физички...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Кои граѓани ќе се спасат од високите давачки за извршителите

Редакција
Собранието вчера ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е втора измена на законот –...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ако не им се свиѓа да се извршители во Македонија нека се иселат“: Твитер реакции

Редакција
Извршителите незадоволни од новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а со кој се предвидува намалување на наградата при извршување на парични побарувања од...
Бизнис

Извршителите протестираат поради намалување на тарифите

Редакција
Извршителите незадоволни од новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а со кој се предвидува намалување на наградата при извршување на парични побарувања од...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер во „црвено“ по најавите за штрајк: „Ти се јавуе извршител и ти вика: Што да ти земам за Нова Година?

Редакција
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика најавата дека извршителите во Македонија утре ќе одржат еднодневен штрајк односно дека ќе ја прекинат работата, бидеќи со новиот...
БЕСПАРИЦА

Граѓани со протест побараа крај на самоволието на извршителите

Никола Осило
Граѓани денеска протестираа пред Министерството за правда барајќи комплетна ревизија на работењето на извршителите. Тие обвинија дека незаконски се блокирани илјадници трансакциски сметки и ги...
Бизнис

Сума од 127 милиони евра наплатиле лани 97. извршители во земјава

Никола Осило
Минатата година извршителите наплатиле околу 127 милиони евра од граѓаните, фирмите и другите должници. Ова, според Годишниот извештај на Комората на извршители, е реализирано само...
Бизнис

Извршители влегоа во Бетон Штип

Редакција
Извршители влегоа во Бетон Штип, една од компаниите опфатена во предметот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство, дознава Телевизија 24. Извршувањето е по налог на една...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Извршители „во напад“ на фирмите на Цветан Панделески

Никола Осило
Извршители почнаа да запленуваат удели во компаниите кои се во целoсна или делумна сопственост на бизнисменот Цветан Панделески, кој е во притвор и чека судски...