еМагазин

Tag : парк

Локално ТОП СТОРИИ

42-годишен прилепчанец пронајден мртов во парк

Редакција
Од МВР информираа дека 42-годишен жител на Прилеп вчера рано наутро бил пронајден мртов во паркот спроти градскиот плоштад. Како што информираше СВР Битола во...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Анкара отворен најголемиот земјоделски комплекс и простор за рекреација во Турција

Редакција
Во регионот Голбаш во близина на главниот град на Турција, Анкара е отворен најголемиот земјоделски комплекс и простор за рекреација во земјава. Зоната има површина...
Локално ТОП СТОРИИ

И вечерва кино на отворено во Градскиот парк, ќе се прикажува „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски

Редакција
И денеска во Градскиот парк во Скопје ќе има ново филмско дружење на отворено, овојпат со проекцијата на „Балканот не е мртов“ од режисерот Александар...
Забава ТОП СТОРИИ

И вечерва кино на отворено и музичка забава во Градскиот парк во Скопје

Редакција
И денеска во Градскиот парк во Скопје ќе има бесплатно филмско-музичко дружење. Настанот ќе се случи кај езерцето, во првиот дел од Градскиот парк. Забавната програма...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Живеењето во близина на паркови го забавува биолошкото стареење за 2,5 години

Редакција
Градските паркови и зелените површини помагаат да се победи топлината, да се зајакне биолошката разновидност и да се забави биолошкото стареење. Луѓето кои имаат пристап...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се шират лажни вести за наводно пронајдени починати средношколци во Градскиот парк во Скопје, велат од МВР

Редакција
МВР ги демантира лажните вести во врска со наводно пронајдени починати средношколци во Градскиот парк во Скопје, поради употреба на дрога, кои се шират по...
Локално

(Фото) Карпош доби нов парк кај Сити Мол

Редакција
Вчера беше пуштен во употреба новиот парк пред Скопје Сити Мол, како подарок од трговскиот центар за Општина Карпош. Паркот се протега на повеќе од...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Над 60 истакнати граѓани со иницијатива за градски парк во Тетово

Редакција
На денешната прес – конференција, претставници на иницијативата „Тетово сака парк“ го претставија граѓанскиот предлог, осврнувајќи се на повеќе аспекти кои се клучни во однос...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Инвестиција од 270 милиони евра: Француски „Акуо Енерџи“ ќе гради соларен парк за 94.000 домаќинства кај Штип

Редакција
Соларен парк што ќе ги задоволува потребите за струја на 94.000 домаќинства ќе се гради од следната година на потегот од Штип до Свети Николе, на локацијата каде што...
Локално ТОП СТОРИИ

(Галерија) Убава вест: Парк наместо депонија кај Железничката станица во Мичурин

Редакција
Во новиот парк во Мичурин во Аеродром, се засадија 520 нови листопадни и зимзелни дрвја кои веќе напролет ќе развијат убави крошни чии сенки ќе...