еМагазин

Tag : исплата

БЕСПАРИЦА

Пензиите ќе се исплаќаат од 27 мај до 1 јуни, според висината на примањата

Редакција
Владата, на денешната 56. седница, го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 26...
Македонија

Сите здравствени работници кои се вклучени во борбата со корона вирусот ќе добијат финансиска поддршка

Редакција
Министерството за здравство во следните денови ќе направи темелна анализа кои здравствени работниици и институции ќе бидат опфатени со мерката за финансиска поддршка, информираат од...
Бизнис

ВВ „Тиквеш“ ги исплати лозарите и во услови на криза инвестираше 720.000 евра во нови лозови насади

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ ја заврши исплатата на своите обврски кон лозарите со кои соработува за откупеното грозје од бербата во 2019 година, информираат од компанијата....
БЕСПАРИЦА

Од понеделник почнува исплата на паричната помош од социјална и детска заштита на шалтерите на банките по азбучен ред

Редакција
Министерството за труд и социјална политика почнувајќи од понеделник ќе се врши етапна исплата на паричната помош на шалтерите на банките за корисниците на права...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка предвреме ќе ги исплати пензиите

Редакција
Согласно моменталните случувања со пандемијата на корона вирусот, со цел да излезе во пресрет на потребите на своите клиенти – пензионери, НЛБ Банка ќе ги...
Бизнис

Народна банка со препораки во врска со исплатата на априлските пензии кои ќе почнат од понделник

Редакција
По известувањето дека сите банки се подготвени да ја реализираат предвремената исплата на априлските пензии, од Народна банка апелираат за следново: – Заради заштита на...
БЕСПАРИЦА

Започна исплатата за второто тримесечје на „МојДДВ“

Редакција
Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска информираше дека започна исплатата за второто тримесечје на „Мој ДДВ“. „На сметките на корисниците на апликацијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Газдите манипулираат со обврската за К-15: Во Велес исплаќани срамни 100 денари

Редакција
Три угостителски објекти, четири супер маркети, три градежни фирми и триесетина текстилни конфекции се на списокот на невладината „Гласен Текстилец“-Штип, бидејќи на работниците не им...
Бизнис

ССК: K-15 лаги и вистини за исплатата

Редакција
Деновиве се погласно се зборува за регрес за годишен одмор или популарно наречен К-15, при што циркулираат информации со невистинити содржини, па дури се оди до...
БЕСПАРИЦА

Проверете си ги сметките, започна повратот на ДДВ од скенираните фискални сметки

Редакција
Исплатата на повратот на ДДВ од скенираните сметки започна денеска и ќе се извршува непречено во претстојните денови, се додека не се исплатат сите граѓани...