еМагазин

Tag : работно време

Свет ТОП СТОРИИ

Во кои европски земји луѓето поминуваат најмалку време на работа

Редакција
Во последните години, во Европа се бележи тренд на намалување на бројот на работни часови, а некои земји се залагаат за воведување на четиридневна работна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ги повикуваме пратениците на разум, не смее да се дозволи 72 часа работно време, апелираат од ССМ

Редакција
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска пред почетокот на собраниската седница на чиј дневен ред се измените на Законот за работни односи ги повикаа...
Локално

Жичарницата на Водно од денеска ќе работи до 20 часот

Редакција
Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ поради Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, денеска ќе сообраќаат по неделен возен ред, а билетарниците и центрите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Уставниот суд поведе постапка за работното време на работниците ангажирани за градење на коридорите 8 и 10

Редакција
Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на делници од коридорите 8 и 10. Со тој...
Локално

Шалтерите во барака 16 на Град Скопје, од денеска ќе работат до 18 часот

Редакција
Во согласност со издадените мерки и најновите препораки од Владата, Градот Скопје информира дека шалтерите во барака број 16 од денеска ќе работат од 7:30...
Бизнис

Затворени угостителски објекти во Дебар, Кичево и Охрид, работеле по дозволеното време

Редакција
На 09.01.2021 во 19.20 часот при извршена контрола во угостителски објект во Дебар, сопственост на Д.С. од Дебар од полициски службеници од Полициска станица Дебар...
Бизнис

Угостителите до Уставниот суд поднесоа иницијатива за оценка на уставноста на одлукaта за ограничено работно време

Редакција
Независната угостителска комора (НУК) денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на последнaтa одлукa на Владата да се ограничи работното...
Македонија ТОП СТОРИИ

Комисијата за заразни болести за празниците препорачува работно време на рестораните до 18 часот, забрана на собири и прослави во станови, плоштади и работни организации

Редакција
Комисијата за заразни болести ќе препорача до Владата нов пакет на рестриктивни мерки за период од 18 декември до 21 јануари, со цел да се...
БЕСПАРИЦА

Ампева: Вработените во текстилните фабрики, трговските центри, во супермаркети, градежните работници имаат право на одмор еден ден во неделата

Редакција
Владата започна со решавање на едно од најважните барања на „Гласен Текстилец“, недела да биде прогласен за неработен ден, информираат од таму. Од таму потсетуваат...
Македонија

Владата се премисли за враќање на фиксното време на администрацијата, одлуката повторно на разгледување

Редакција
Премиерот Зоран Заев, после извршени консултации, одлучи да не ја потпише одлуката за времено суспендирање на одлуката за флексибилно работно време на државната администрација од...