еМагазин

Tag : велес

Локално

Со „Ауди“ удрил во 11-годишно девојче од Велес

Никола Осило
На 17.02.2019 година околу 13.50 часот на улица „Алексо Демниевски“ во Велес, патничко возило „Ауди“ со велешки регистарски ознаки, управувано од К.К.(33) од Велес, удрило
Локално

Д-р Божидар Бојаџиев нов в.д. директор на Општата болница во Велес

Редакција
Со одлука на министерот за здравство, разрешен е досегашниот в.д. директор на ЈЗУ Општа болница Велес, д-р  Димитар Стровјановски, а за нов в.д. директор, од вчера,
Локално

Во одвоени случаи во Велес пронајдени две починати лица во нивните домови

Редакција
СВР Велес информираше дека во изминатите два дена полицијата во два одвоени случаи пронашла два трупа – на 36-годишен маж и на 60-годишна жена во нивните
Политика ТОП СТОРИИ

(Видео) „Изгубени во преводот“: Велешкиот градоначалник Аце Коцевски бараше македонски јазик на прес-конференција со министерот Арбер Адеми

Никола Осило
Велешкиот градоначалник Аце Коцевски се закани дека ќе ја напушти денешната заедничка прес-конференција со министерот за образование и наука Арбер Адеми, бидејќи не бил обезбеден
Политика ТОП СТОРИИ

Белгиец разоткрил македонска мрежа на креатори на лажни вести зад која стои припадник на АРМ

Редакција
Белгискиот „ловец на лажни вести“, Мартен Схенк, успеал да разоткрие мрежа на македонски граѓани кои шират лажни вести, и не станува збор за тинејџери од
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

„Урнебесни видеа“: Водици во Валандово, Струга, Тетово, Кратово, Селце, Моришта…

Редакција
Во речиси секое населено место во Македонија вчера во рамките на обележувањето на големиот религиозен празник Водици се врлаше крстот. Како и секоја година од
Локално

Дел од граѓаните на Велес принудени да седат дома бидејќи улиците се претворени во лизгалици

Никола Осило
Поради мразот кој настана по топењето на снегот голем дел од улиците во високите делови на ридовите во Велес се непроодни за сообраќај, а на
Локално

Првите инфо денови од ИПАРД Програмата започнаа од Велес и Лозово и ќе продолжат во Штип и Радовиш

Редакција
Покрај двете работилници кои се одржаа во Струмица и Тетово, денес од Велес и Лозово започна бранот на инфо денови во склоп на едукативната кампања
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Аутомобиле СК“ го доби тендерот на Центарот за јавно здравје Велес за набавка на товарни возила

Никола Осило
ЈЗУ Центар за јавно здравје Велес по распишаниот тендер за набавка на товарни моторни возила склучи договоро со друштвото за производство трговија и услуги „Аутомобиле
Локално

Кривична пријава за гинеколог од Велес која зела поткуп, па се пишманила

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против С.Д.(58) од Велес за сторено кривично дело „примање поткуп”, информира МВР. На 07.06.2018 година во Велес, во ЈЗУ