еМагазин

Tag : тестови

Локално

Бесплатни гинеколошки прегледи за жени и текстилни работнички од социјално ранливи групи на граѓани во Штип

Редакција
Здружението „Гласен Текстилец“- Штип ги информира жените и текстилните работнички од социјално ранливите групи на граѓани дека се обезбедени бесплатни гинеколошки прегледи. Во соопштението на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Брзи антигенски наместо ПЦР-тестови за Ковид-19 при дијагностички процедури, препорачува Комисијата за заразни болести

Редакција
Стабилна е состојбата со Ковид-19 во земјава, има намалување на дневната инциденца и сметаме дека нема потреба од дополнителни интервенции коишто би требало да направат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови 83 случаи на Ковид-19 од 1.430 тестови

Редакција
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.430 тестови, а регистрирани се 83 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 45, Битола...
Македонија

Скринингот на учениците за Ковид-19 ќе биде со брзи тестови, најави Петличковски

Редакција
Скринингот на учениците за Ковид-19 се размислува да биде со брзи тестови, кои не се премногу на број, но 10.000-20.000 тестови се на располагање и...
Бизнис

Факултети: За 10 дена граѓаните потрошиле околу милион евра за тестови на приватно

Редакција
Од почетокот на годинава досега во приватните болници и лаборатории се направени 28.290 ПЦР-тестови. За таа услуга граѓаните платиле речиси 700 илјади евра, објави Факултети....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Кунгуловски јавно прашува зошто се чудни резултатите од ПЦР тестирањата во македонските лаборатории

Редакција
Доктор Горан Кунгуловски на својот Фејсбук профил јавно прашува зошто се чудни резултатите од ПЦР тестирањата во македонските лабаратории. “Што се случува со PCR лабораториите...
Свет

Брзите антигенски тестови за Ковид-19 се помалку чувствителни на омикрон, соопшти Американската агенција за храна и лекови

Редакција
Брзите домашни антигенски тестови за Ковид-19, кои имаат предност да даваат резултати за само неколку минути, се помалку чувствителни на омикрон отколку на претходните варијанти на коронавирусот...
ЖИВОТ

(ВИДЕО) Пановски: Младите не се тестираат и користат фалсификат сертификати, па се добиваат нереални бројки за позитивните

Редакција
Доктор Никола Пановски за утринската програма на телевизијата Телма вели дека младите не се тестираат и користат фалсификат сертификати, па се добиваат нереални бројки во...
Бизнис

За Сојузот на стопански комори неприфатливо фирмите да плаќаат за тестирање за работниците кои не сакаат да се вакцинираат 

Редакција
Сузбивање на пандемијата и намалување на несаканите ефекти врз економијата е единствено возможно доколку се носат одржливи мерки кои ќе даваат вистински резултати, а не...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Доктор Лазаров ги повика приватните лаборатории да донираат ковид-тестови, за оние кои не можат да си дозволат да се тестираат

Редакција
Матичниот лекар Ненад Лазаров јавно ги повика и прозва лабораториите кои работат ковид-тестови да се приклучат на акцијата и да донираат, кој колку милува, бесплатни...