еМагазин

Tag : ССК

Бизнис

Арсовска песимист за прогнозите на Народна банка: Изборите главна „кочница“

Никола Осило
Се што беше планирано за 2020 година ќе биде во фаза на застој поради предвремените парламентарни избори, оцени денеска претседателот на Сојузот на стопански комори...
Бизнис

Арсовска на Самитот на „Економист“: Западен Балкан како гето не носи повеќе можности за успех

Редакција
На панел сесијата посветена на економијата во рамки на Самитот на лондонски „Економист“, претседателот на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, заедно со директорот на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Мицкоски и Пендароски се дружеа на Годишната прослава на ССК: Кој се дојде

Редакција
Традционално, Сојузот на стопански комори (ССК) во ресторанот Воденица и годинава ја организираше Годишната прослава на која присуствуваа бројни бизнисмени, јавни личности, политичари, дипломатски преставници…...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонска работа: На сила измените на Законот за возила, но не се знае како ќе се делат субвенциите

Никола Осило
Во сила стапи Законот за измени и дополнување на Законот за возила со кој се предвидува субвенционирање на граѓаните што ќе набават ново или половно...
Бизнис

Арсовска: ССК не гледа потреба од субвенции за набавка на „половни“ возила

Никола Осило
Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) го поздравува донесувањето на новиот Закон за возила со кој се предвидуваат субвенции за набавка на возила со...
Бизнис

ССК: Многу прашалници и предизвици околу трансферот на вработени од јавниот во приватниот сектор

Никола Осило
Сојузот на Стопански комори на Македонија (ССК) смета дека во врска со најавата за трансфер на вработени од јавниот во приватниот сектор треба да се...
Македонија ТОП СТОРИИ

ССК открива уште еден пријавен случај на рекет

Редакција
Уште еден бизнисмен, член на Сојузот на стопанските комори на Македонија пријавил дека бил подложен на рекет, а претседателката на ССК, Данела Арсовска бара брз...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кој се му правеше друштво на Заев на деловниот појадок организиран од ССК

Редакција
Речиси половина Влада, амбасадори, дипломати, бизнисмени од различни сектори заедно со премиерот Зоран Заев, присуствуваа на традционалниот деловен појадок во организација на Сојузот на стопански...
Бизнис

ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

Редакција
Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на традиционалниот „Деловен појадок со претседателот на Владата“ достави пакет од 78 мерки  во функција на подобрување на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Претседателката на ССК, Арсовска: По чија мерка ќе се кројат постапките за јавни набавки?

Редакција
Постигнување квалитет како основен критериум врз кој е потребно да се заснова процесот на спроведување на јавните набавки, преку кои во земјата се трошат до...