еМагазин

Tag : млади

БЕСПАРИЦА

Аплицирајте за младински додаток: Активна е мерката за 3.000 денари месечно за млади до 23 години

Редакција
Младите лица до 23 години од денес можат да аплицираат за младински додаток, во центрите на вработување. Законот за младински додаток е објавен во „Службен...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Билатерални канцеларии за зближување на младите луѓе од земјава и од Грција

Редакција
Младите луѓе од Македонија и Грција споделуваат заеднички проблеми како што е високиот процент младинска невработеност. Отворањето на билатерални канцеларии за младинска соработка помеѓу младите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Пивара Скопје освои највисоки награди од Министерството за економија за проектите за едукација на младите и за етичко управување

Редакција
Пивара Скопје освои значајни награди за најдобри општествено одговорни практики што ги доделуваат Министерството за економија и Националното координативно тело за општествена одговорност. Во категоријата...
БЕСПАРИЦА

Секој отселен млад човек ја чини државата 15.848 евра годишно

Редакција
Државата губи по 15.848 евра на годишно ниво за секој отселен млад човек, алармираат од Мрежата за спречување на одлив на мозоци во која членуваат...
Техно

Аплицирајте на младинскиот предизвик Generation Unlimited

Редакција
УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија ги повикуваат сите млади од 14 до 24 години да се приклучат на отворениот повик за креирање дигитални решенија...
Локално

Битола станува плоден полигон за старт-ап идеи на млади

Редакција
Дваесет млади учесници на настанот за акцелераторската програма од проектот Employouth ги претставија своите иновативни бизнис планови пред комисијата на евалуатори и потенцијални инвеститори кој се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Околу 10.000 лица лани починале од срцеви заболувања: Меѓу нив голем број млади

Никола Осило
Минатата година од кардиоваскуларни заболувања во државава се починати околу 10 илјади лица, а поголем дел од нив се жени. Карактеристично е дека се поместува...
Бизнис

Младите најмногу сакаат да работат во јавниот сектор поради сигурноста на работното место и слободното време

Редакција
Младите во просек, дневно поминуваат по шест часа на интернет, најмногу на социјални мрежи, слободното време го користат со семејството и пријателите. Машките повеќе спортуваат...
БЕСПАРИЦА

Истражување: Младите принудени да работат на пониски позиции и за помали плати

Никола Осило
Од половина до две третини од вработените во земјава се подвработени, односно се на несоодветни работни позиции во однос на своите квалификации, работат помалку часови...
Македонија

Поразителни резултати: Низок степен на образование во Македонија имаат 17,7% од лицата на возраст меѓу 25 и 34 години

Редакција
Низок степен на образование во Македонија имаат 17,7 проценти од лицата на возраст меѓу 25 и 34 години, а 8,5 отсто од лицата од 18...