еМагазин

Tag : скрининг

Македонија

Бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за...
Македонија

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Редакција
Во Прилеп денеска има еден нов случај на заболен од коронавирусот, по двата дена кога немаше новозаболени. Центарот за јавно здравје не регистрирал новооздравени од...
Македонија ТОП СТОРИИ

До сега, само двајца вработени во градинките се позитивни на корона вирусот

Редакција
Од вкупниот број направени тестови (744) во изминатото деноноќие, 355 теста се во рамките на скринингот, информираат од Министерство за здравство. „Тестирањата се направени преку...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Оздравени 24 пациенти од корона вирусот, вкупната бројка изнесува 1.229

Редакција
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-12, Прилеп-7, Тетово-3, Кавадарци-1, Пехчево-1. Вкупната бројка на оздравени пациенти...
Македонија ТОП СТОРИИ

Следната недела почнува скрининг тестирање за корона вирусот кај сите критични категории

Редакција
Центарот за јавно здравје во Скопје, заедно со Институтот за јавно здравје прави план за скрининг на лица за кои се смета дека се во...
Македонија

При крај е скринингот за имунитет на населението во Дебар и Центар Жупа

Редакција
При крај е скринингот за имунитетот на населението, што почна пред една недела во Дебар и Центар Жупа, двете општини кои беа првото жариште на...
Македонија

Во Дебар и Центар Жупа за еден ден направени околу 1.300 тестови за скрининг на имунитет

Редакција
Во Дебар и Центар Жупа, двете општини кои беа првото жариште на коронавирусот во државава, во тек е скринингот за имунитетот на населението. Според 14...
Македонија

Почнува скринингот за стекнат имунитет на населението во Дебар

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека почнува скринингот на имунитетот на населението во Дебар, нешто што во следниот период веројатно треба да се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Летово ќе се прави скрининг по возрасни групи за да се процени имунитетот на повозрасните, децата, работниците…

Редакција
Скрииниг на антитела е планиран во нашата стратегија, но не сега, туку некаде на средина или крај на летото, најави денеска министерот за здравство, Венко...
Македонија ТОП СТОРИИ

Населението во Дебар ќе се тестира за стекнат имунитет на корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека во Дебар ќе се направи скриниг на 20 до 30 отсто од вкупниот број на население за...