еМагазин

Tag : АРМ

Локално

Патрола на АРМ пронајде пет гранати

Редакција
На 25.04.2020 година во 10.45 часот од страна на патрола на Армијата на Северна Република Македонија во близина на ГК 51/14 биле пронајдени пет парчиња, минско експлозивни...
Македонија

Во Велес во вторник по Велигденските празници, припадници на АРМ ќе ги контролираат влезовите на банките поштата, маркетите и Градскиот пазар

Редакција
Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на денешната прес-конференција информираше за заклучоците донесени на денешната осма седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, меѓу...
Локално ТОП СТОРИИ

Припадници на АРМ ќе одржуваат ред пред банките и маркетите во Прилеп

Редакција
Во насока на ефикасно спроведување на мерките на Владата, Министерството за здравство и Општинскиот кризен штаб, а со цел заштита на здравјето на граѓаните, пред...
Македонија ТОП СТОРИИ

Армијата се вклучува во надзор на границите, во контрола на патните правци и во обезбедувањето витални објекти

Редакција
Армијата за време на вонредната состојба во која се наоѓа државата ќе треба со своите единици да ги поддржи полициските сили и општините, одлучи Владата....
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски одлучи Армијата да биде ангажирана во Дебар и Центар Жупа

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски донесе одлука за ангажирање на Армијата на Република Северна Македонија за поддршка на локалната самоуправа во Дебар и Центар Жупа и поддршка...
Македонија

Заврши и расправата за измените на Законот за одбрана, и тој ќе се гласа утре

Редакција
По прекинувањето на 135. седница на која заврши расправата за измените на Законот за Совет на јавни обвинители, Собранието попладнево продолжи со 123. седница и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Наќе Чулев е новиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ како предлог за министер за внатрешни работи го кандидира Наќе Чулев, долгогодишен професионалец во областа на безбедноста, дел од Агенција за разузнавање, иформираат од...
Македонија

Вработена во армијата пријавила обид за обљуба од колега, Министерството за одбрана го испитува случајот

Редакција
Вработена во македонската армија пријавила во СВР Куманово дека нејзин колега се обидел да изврши обљуба во кумановската касарна „Боро Менков“, информира МВР. Настанот во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Сите детали: Што се случи во „Охис“?

Никола Осило
Државниот инспекторат за животна средина информираше дека при извршениот увид во фабриката „Охис“ земен е примерок од страна на лабораторијата на МВР кој ќе биде...
Македонија

Шекеринска за повикот војската да помогне за загадувањето: Пуштање Армија на улица е прогласување на вонредност

Редакција
Според нашето уредување, акциите на војската мора да го почитуваат Уставот. Ако пуштите Армија на улица, тоа според Уставот е прогласување на одреден тип на...