еМагазин

Tag : патување

Македонија ТОП СТОРИИ

Ако сакате да патувате во Израел ќе Ви треба одобрение од ЕТА

Редакција
Почнувајќи од 1. август 2024 година, државјаните на Македонија, кои планираат патување во Израел, задолжително ќе треба да пополнат формулар преку Системот за електронска авторизација...
Македонија ТОП СТОРИИ

Моќта на македонскиот пасош: Во колку земји можете да патувате

Редакција
„Хенли и Партнери“ (Henley & Partners), водечка светска консултантска компанија за планирање жителство и државјанство, и Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA), редовно ги рангираат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски во САД го зел и синот, вели оти тој платил за неговото патување

Редакција
Приватните патувања на членовите на моето семејство никогаш не биле на товар на Буџетот на Македонија, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски прашан дали дали на...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Младите од Македонија можат да аплицираат за бесплатни билети за патување низ Европа

Редакција
Европската комисија (ЕК) објави повик за бесплатен билет за воз за патување низ Европа, на кој може да се пријават и младите од Македонија. Пријавите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во пет балкански земји ќе патуваме со лични карти

Редакција
Владата денеска на седница го утврдила текстот на предлог – законите за ратификација на Договорот за слобода на движење со лични карти во Западен Балкан,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Патувањето на Буши не го платило МВР, било приватно за медицински цели пред тој да биде назначен на функцијата

Редакција
Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши во Истанбул бил приватно и патувањето не го платило Министерството за внатрешни работи, велат за „Фокус“ од таму....
Македонија

Со македонски пасош може да се патува во 124 земји без визи

Редакција
Со македонскиот пасош може без виза да се патува во 124 држави во светот, со што тој е рангиран на 33-то место на листата изработена...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сертификатите за вакцинација и прележан Ковид-19 во Грција имаат различно времетраење при влез и во внатрешноста на земјата

Редакција
Согласно двете министерски одлуки, едната со предусловите за патување во земјата, а другата со мерките за заштита на јавното здравје во самата земја, што денеска...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Актуелните правила за патување во Грција продолжени за уште една седмица

Редакција
Актуелните правила и предуслови за патување во Грција, остануваат непроменети и исто како и во изминатите шест месеци, потребен е документ за Ковид-19 и пополнет...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Италија забрани туристички патување за македонските граѓани, ја премести Македонија од Д во Е листата

Редакција
Министерство за надворешни работи информира дека со најновата одлука на италијанските власти, Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е...