еМагазин

Tag : правила

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Новите правила за влез во ЕУ кои важат и за македонските граѓани, со барање одобрение и плаќање такса повторно одложени

Редакција
Новите правила за влез во Европската унија нема да важат најмалку уште една и пол година, потврдиле од Европската комисија (ЕК) за N1. Како што...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нови правила за членство на Македонската берза

Редакција
Од 01.06.2023 година ќе започнат да се применуваат правилата за членство на Македонска берза АД Скопје одобрени со Решение од 11.05.2023 година на Комисијата за...
Бизнис

ЦЕФТА од денеска почнува да применува пофлексибилни и модерни правила за потеклото на стоките

Редакција
Членките на ЦЕФТА од денеска започнуваат со примена на преодните правила за преференцијално потекло на стоките, заедно со правилата на Пан-евро-медитеранската (ПЕМ) конвенција со цел...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нема промени: Актуелните правила за влез во Грција продолжени до 1 мај

Редакција
До 1 мај се продолжени актуелните правила и предуслови за патување во Грција, односно и понатаму е задолжителен сертификат за вакцинација или за прележан Ковид-19...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Правилата за влез во Грција остануваат непроменети

Редакција
Актуелните правила за патување во Грција, односно задолжителниот документ за Ковид-19, но без ПЛФ- формуларот, што е укинат од 15 март, мерки кои меѓу другото...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Продолжени актуелните правила за влез во Грција, од 15 март се укинува PLF формуларот

Редакција
Европски сертификат за вакцинација, европска потврда за прележан Ковид-19 или негативен резултат од ПЦР/рапид тест и понатаму се задолжителни за влез во Грција, правила кои...
Интервју ТОП СТОРИИ

Данчевска: Сообраќајните несреќи кои се случуваат поради престигнување и движење со голема брзина, се со умисла

Силвана Жежова
Сообраќајната култура на учесниците во сообраќајот, безбедноста на патиштата и соодветна патна инфраструктура, се едни од сегментите кои најмогу говорат за степенот на развој на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

И за вакцинирани: До 24 јануари задолжителен негативен тест за влез во Грција

Редакција
Одлуката за задолжителен негативен ПЦР или рапид тест за влез во Грција, и за вакцинираните и за невакцинираните и за оние кои прележале Ковид-19, воведена...
Бизнис

Од 2 до 12. јануари нови правила за влез во Црна Гора

Редакција
Поради влошената епидемиолошка состојба во Црна Гора, од Министерството за надворешни работи информираат дека црногорските власти ги заострија мерките за спречување на ширењето на корона...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Актуелните правила за патување во Грција продолжени за уште една седмица

Редакција
Актуелните правила и предуслови за патување во Грција, остануваат непроменети и исто како и во изминатите шест месеци, потребен е документ за Ковид-19 и пополнет...