еМагазин

Tag : лични карти

Локално ТОП СТОРИИ

Од понеделник нов начин на издавање на готовите лични карти за Скопјани

Редакција
Од понеделник ќе има нов начин на издавање на готовите лични карти за граѓаните на Град Скопје, најавија од Министерството за внатрешни работи (МВР). Истите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со лични карти со старото име може да се патува во БиХ, Србија, Албанија и Косово

Редакција
Со лични карти со старото име на државата се уште може да се патува во Босна и Херцеговина, Србија, Албанија и Косово, потврдија од Министерството...
Македонија ТОП СТОРИИ

Личните карти без „Северна“ ќе важат и по 13. февруари, за во Србија, Албанија, Косово, Црна Гора и БиХ, не се знае дали ќе Ви биде дозволен влез

Редакција
Личните карти без „Северна“ во Македонија ќе важат и по 13. февруари, информираа денеска од Министерството за внатрешни работи (МВР). Со истите нашите гранични служби...
Македонија ТОП СТОРИИ

МВР во Скопје почна со достава на готови лични карти и дозволи по пошта

Редакција
Министерство за внатрешни работи ги известува граѓаните дека со цел да се олесни и забрза процесот на промена на личните документи, започна со имплементација на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само од замена на личните карти државата досега заработила над 5 милиони евра

Редакција
Замената на личните документи, поради новото име на државата е во фокусот на јавноста изминативе недели. До 12. февруари граѓаните треба да ги заменат своите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Важечките лични карти, ќе може да се користат и по 13. февруари

Редакција
Министерството за внатрешни работи донесе одлука дека за домашна употреба, личните карти со називот „Република Македонија“ ќе продолжат да важат и по 13. февруари. „Цениме...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во пет балкански земји ќе патуваме со лични карти

Редакција
Владата денеска на седница го утврдила текстот на предлог – законите за ратификација на Договорот за слобода на движење со лични карти во Западен Балкан,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само со лична карта низ Западен Балкан – Владата ја усвои информацијата за склучување на Договорот за слобода на движење

Редакција
Владата на денешната 95. седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за склучување на Договорот за слобода на движење со лични карти во Западен Балкан...
Балкан ТОП СТОРИИ

Постигнат договор за личните документи помеѓу Србија и Косово

Редакција
Србија се согласи да го укине издавањето влезно-излезни документи за лицата кои имаат косовски лични документи, а Косово се согласи да не ги воведува за...
Балкан ТОП СТОРИИ

Косовската влада ја одложи примената на одлуката за реципроцитет за личните карти и регистарските таблички

Редакција
Владата на Косово го одложи за еден месец спроведувањето на мерките за реципроцитет со Србија во врска со личните карти и регистарските таблички. Како што...