еМагазин

Tag : вакцини

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Анкета: 69% од граѓаните се загрижени дека може да избие епидемија не само на сипаници, туку и на други заразни болести

Редакција
За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Антиваксери каде сте: По третата жртва од морбили, подобро е смрт или недокажан аутизам?

Никола Осило
По третата жртва од морбили во Македонија неизбежно се поставува прашањето каде води кампањата против вакцинација на децата со образложение дека процесот на заштита на
Политика

Уште седум нови случаи со морбили

Редакција
Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа. Од нив три се задржани
Политика

Вакцините со погрешни декларации се уште не се уништени

Редакција
Постапувајќи по наредбата издадена од Основното јавно обвинителство Скопје, Министерството за внатрешни работи го извести надлежниот јавен обвинител дека во простории во правното лице „Македонија
Политика

Обвинителството отвори предмет по допрен глас за „спорните“ вакцини

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје (ЈОРМ) отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на вакцината МРП, во периодот
ЖИВОТ

И покрај реакцијата на јавноста за изјавата на Филипче сепак: По имунизациски календар МРП се прима на 13 месеци

Редакција
Во јавноста денеска има реакција за изјавата на министерот за здравство Венко Филипче кој во интервју за Радио Слободна Европа вели дека ја вакцинирал неговата внука
Политика ТОП СТОРИИ

Вакцинирани 4.328 деца: 19-годишен пациент со мали сипаници во потешка здравствена состојба

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13:00 часот се вакцинирани 24 деца или досега вкупно 4.328 деца со МРП вакцини. Моментно на Клиниката за
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Елбијор“ го доби тендерот на Министерството за здравство за набавка на вакцини против грип за пензионери

Никола Осило
Министерството за здравство по распишаниот тендер за набавка на вакцини против грип за сезона 2018/2019 година наменети за лица над 65 годишна старост со просечна
Локално ТОП СТОРИИ

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на мали сипаници: Најмногу има во Аеродром

Редакција
Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството
Локално

Двајца возрасни од Карпош и Чаир и дете од Чаир хоспитализирани со мали сипаници

Редакција
Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време на викендот,