еМагазин

Tag : вакцини

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Децата со три дози ДиТеПер вакцина од понеделник може да се вратат во градинките

Редакција
Министерството за здравство информира дека министерот за здравство Илир Демири, согласно препораките на Комисијата за заразни болести донел одлука со која се дозволува прием и...
ЖИВОТ

Вакцинацијата против сезонскиот грип почнува од средината на октомври, годинава набавена за 50 проценти поголема количина

Редакција
Министерството за здравство информира дека има набавено за 50 отсто поголема количина вакцини против сезонски грип. Вакцинацијата, како што најавуваат, ќе почне кон средината на...
Свет ТОП СТОРИИ

Комитетот на ОН повикува на откажување на патентите за вакцините против Ковид-19

Редакција
Комитет на ОН повикува „земјите од Северот, особено Германија, Швајцарија, Обединетото Кралство и САД да се откажат од правата на интелектуална сопственост на вакцините, методите...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Грција регистрирани 1.633 несакани дејства и 63 смртни случаи како можна последица од вакцините против Ковид-19

Редакција
Од спроведени над 4,4 милиони вакцинации против Ковид-19 во Грција во 2022 година, регистрирани се 1.633 сомнителни несакани дејства и 63 смртни случаи кои можеби се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска ја запре постапката за набавка на 200.000 кинески антиковид-вакцини со посредничката фирма од Хонг Конг

Редакција
Антикорупциската комисија денеска на седница одлучи да го запре постапувањето по пријавата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ за договорот на Владата за набавката на 200.000 вакцини против...
Свет

Швајцарија ќе уништи 10 милиони дози на вакцини против Ковид-19, во вредност од 294 милиони евра

Редакција
Швајцарија е принудена да уништи 10,3 милиони дози од вакцината против коронавирусот на Модерна, бидејќи им истече рокот, соопшти швајцарското Министерство за здравство. Вредноста на...
Македонија ТОП СТОРИИ

На 350.000 вакцини за Ковид-19 рокот им истекува до крајот на годината, интерес за вакцинирање нема

Редакција
Во моментов здравствениот систем располага со 350.000 вакцини за Ковид-19, со важност до крајот на оваа година, информираше денеска министерот за здравство, Беким Сали. Во...
Македонија

Започнува караван за вакцинација против Ковид-19 во повеќе општини низ државата

Редакција
Министерството за здравство со поддршка од Светска здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник (21 март) почнува со караван за вакцинација против Ковид-19, кој ќе...
Свет ТОП СТОРИИ

Војната го потисна интересот за ковид-пандемијата: „Скандалозно нееднаквата“ распределба на вакцини, може да ја пролонгира

Редакција
Епидемијата на Ковид-19 две години подоцна сѐ уште не е завршена и може дополнително да се пролонгира поради „скандалозно нееднаквата“ распределба на вакцините низ светот,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Просечно, потребно е да се вакцинира 21 лице постаро од 60 години, за да се спаси животот на еден од нив годишно

Редакција
Проф. Дејан Трајковски во неговата последна Фејсбук-објава пишува за епидемиолошка метрика, таканаречен NNV (Number Needed to Vaccinate), односно просечен број на лица коишто треба да...