еМагазин

Tag : уништување

Свет ТОП СТОРИИ

Лек за уништување на сите цврсти видови рак почна да се тестира на луѓе

Редакција
Американски научници развиле лек во форма на таблетка, кој при претклиничките тестови ги уништил сите цврсти видови на рак и ги оставил здравите клетки непроменети,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Макстил уништени 1.400 килограми дрога и 270 парчиња оружје

Редакција
Околу 1.400 килограми различни видови дрога и околу 270 парчиња оружје запленети во текот на минатата година синоќа беа уништени во кругот на фабриката „Макстил“....
Свет

Швајцарија ќе уништи 10 милиони дози на вакцини против Ковид-19, во вредност од 294 милиони евра

Редакција
Швајцарија е принудена да уништи 10,3 милиони дози од вакцината против коронавирусот на Модерна, бидејќи им истече рокот, соопшти швајцарското Министерство за здравство. Вредноста на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Мариупол, градот што повеќе не постои, прекин на огнот за евакуација на цивилите

Редакција
На интернет се појавија нова снимка, од која може да се види обемот на уништувањето во опколениот украински град Мариупол. Министерство за одбрана на Русија...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Страшна снимка од дрон: Мариупол е исчезнат, 90% од украинскиот град е уништен

Редакција
На социјалните мрежи се појави видео од разурнатиот украински град Мариупол, снимено со дрон. Видео снимката ја објави Бахти Нишанов, кој работи за Организацијата за...
Бизнис

Вонредни контроли во Охрид, Струга и Дојран: АХВ извршила инспекција на 89 оператори, уништени 203 килограми на небезбедна храна

Редакција
Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во изминатите три дена, спроведоа вонредни контроли во Охридско – струшкиот регион и во Дојран, при...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Конечно успешно отстранети 10 тони опасни хемикалии од кругот на ОХИС, отпадот ќе се уништува во Франција

Редакција
Вчера во кругот на ОХИС, се изврши утовар на опасен хемиски отпад, односно, 4,6 тони иницијатори, хемикалии со познат состав, и 5,2 тони хемикалии со...
Свет

„Икеа“ купи речиси 11 хектари шума во Џорџија за да спречи уништување

Редакција
Инвестициската група на шведскиот гигант за малопродажба Икеа купи земјиште под шума во југоисточна Џорџија за да ја заштити шумата од уништување и нејзиниот разновиден...
Локално ТОП СТОРИИ

(ФОТО) Дали е возможно: Уништен видиковецот на врвот на Водно

Редакција
Непознати сторители деновиве уништиле еден видиковец на јужната страна на врвот на Водно. При вандалскиот чин урната е дрвената конструкција, а потоа истата е кршена...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Шар Планина „соголена до гола кожа“: За каква заштита зборува Османи?

Редакција
Планинарот Јовица Рафајловски на неговиот фејсбук-профил објави видео од пустошот направен на Шар Планина кон врвот Бориславец. „Шар Планина наскоро ќе биде прогласена за национален...