еМагазин

Tag : АХВ

Бизнис ТОП СТОРИИ

Ако пратката со пиперките од Хрватска биде вратена во земјава, ќе се издаде налог за нејзино уништување, велат од АХВ

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека вчера, преку апликацијата RASFF Window од Системот за предупредување за небезбедна храна на Европската унија (RASFF) добила...
Македонија ТОП СТОРИИ

Агенцијата за храна привремено ја затвори мензата во „Пелагонија“

Редакција
Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), во соработка со Центарот за јавно здравје и претставници од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, утрово,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

АХВ нареди итно повлекување на виршли „Вуди“ поради присуство на бактерија

Редакција
Врз основа на добиена нотификација за пласиран небезбеден производ на пазарот во Македонија – виршли од брендот „Вуди“ (Wudy), кај кои вo земја членка на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вонредна инспекциска контрола на АХВ во ЗОО во Скопје, месото од закланите коњи ќе се уништи

Редакција
Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), вчера попладне спровеле вонреден инспекциски надзор во Зоолошката градина на Град Скопје, по добиената информација од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Превентивно се повлекуваат „киндер“ производи – тој што купил, да не ги јаде, туку да ги врати

Редакција
Од пазарот во Македонија се повлекуваат сериите „киндер“ производи на компанијата „Ферреро“, чиј рок на употреба истекува на 03.10.2022 година, 23.08.2022 година, 02.06.2022 година, 07.07.2022...
Бизнис ТОП СТОРИИ

АХВ: Се повлекуваат сладоледи на “Кит Кет“ и “Милка“ заради зголемено присуство на етилен оксид

Редакција
Операторот со храна (увозник и дистрибутер) АЛМА М, врз основа на издадено решение од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од пазарот врши итно повлекување...
Бизнис

Вонредни контроли во Охрид, Струга и Дојран: АХВ извршила инспекција на 89 оператори, уништени 203 килограми на небезбедна храна

Редакција
Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во изминатите три дена, спроведоа вонредни контроли во Охридско – струшкиот регион и во Дојран, при...
ЖИВОТ

АХВ со препораки: Внимавајте од каде и каква храна купувате, избегнувајте кечаб, мајонез, сосеви

Редакција
Најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат...
Бизнис

КАМ: Агенцијата за храна ја потврди исправноста на замрзнатиот зеленчуков микс од „Сани микс“

Редакција
Во врска со случајот за наводно откриено страно тело во замрзнат производ од увоз, спротивно на законските прописи непотврдено беше изнесен на социјални мрежи и...
Бизнис

Јајцата и боите за бојадисување кои се во продажба се безбедни, уверуваат од Агенцијата за храна

Редакција
Во пресрет на велигденските празници и зголемената побарувачка на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи, инспекциските служби на Агенцијата за храна и...