еМагазин

Tag : охис

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Уште 80 тони опасен отпад од ОХИС испратени на уништување во Франција

Редакција
Чистењето на малата (делта) HCH депонија во ОХИС продолжува со ремедијација на Лот 3, со кој ќе се отстранат 525 тони на HCH отпад и...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Првиот контејнер со контаминирана земја од ОХИС замина за Германија

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини направи обиколка на локацијата во „ОХИС“ каде што е спакувана контаминираната земја со HCH од малата...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Исчистени 450 тони линдан од малата депонија во „ОХИС“, до крајот на годината се планира целосно отстранување на отпадот

Редакција
Чистењето на малата депонија во поранешната фабрика „ОХИС“ се одвива според предвиденото. Обезбедени се сите потребни средства и отпадот се чисти според сите стандарди, со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кавадарчанец осомничен за предизвикување на пожарот во кругот на „Охис“

Редакција
По преземените активности МВР утврди дека лицето С.А. (35) од Кавадарци, околу 16.00 часот, додека вршел заварување на ограда во кругот на „Охис“, го предизвикал...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Гореше и во ОХИС, пожарот е локализиран, пожарникар заврши во болница

Редакција
Денеска попладне избувна пожар и во фабриката ОХИС во Скопје, истиот е локализиран, а пожарникар заврши во болница, откако му слошило од вдишан чад. 🚨...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Започна чистењето на линданот од малата депонија во „ОХИС“

Редакција
Во кругот на поранешната фабрика „ОХИС“ денеска започна чистењето на малата депонија контаминирана со линдан и неговите изомери. -Со оваа активност започнува елиминацијата на една...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

На 13 јули започнува постапката за чистење на малата депонија во ОХИС

Редакција
На 13 јули официјално ќе започне постапката за подготовка на теренот за чистење на малата депонија со линдан во ОХИС, информираа денеска на брифинг во...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Обезбедена нова опрема за следење на ефектите од процесот на чистење на линданот во ОХИС

Редакција
Лабораторијата за хроматографски анализи на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет, Универзитет Св. Кирил и Методиј, ја става во функција новата аналитичка опрема која ќе...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Започнува чистењето на линданот од малата депонија во „Охис“: Ќе се извезува во Фрaнција и Холандија

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денес го потпишa Решението за одобрување на планот за ремедијација на локалитетот на „Охис“ АД Скопје,...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Конечно успешно отстранети 10 тони опасни хемикалии од кругот на ОХИС, отпадот ќе се уништува во Франција

Редакција
Вчера во кругот на ОХИС, се изврши утовар на опасен хемиски отпад, односно, 4,6 тони иницијатори, хемикалии со познат состав, и 5,2 тони хемикалии со...