еМагазин

Tag : отпад

Убава приказна

(Фото) Росоманец ќе патентира машина за собирање и искористување на отпадот од лозјата

Редакција
Росоманецот Гоце Јоновски е во фаза на патентирање на машина за собирање и искористување на отпадот од лозјата. Како што информира тој за МИА, се...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Во ЕУ примената на РДФ е широко прифатена: Видео од фабриката ДЕКО од каде се увезуваше РДФ во Македонија

Редакција
Македонското Собрание минатата недела ги усвои измените на Законот за отпад со што се забрани увоз на преработки од неопасен отпад РДФ што се користат...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Собранието го донесе законот со кој се забранува увоз на отпад кој може да се користи како гориво

Редакција
Собранието со 62 гласа „за“ го донесе Законот за управување со отпад по скратена постапка. Со Законот за управување со отпад се забранува увоз на...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Државата не знае колку точно медицински отпад се создава, количините на пријавен и согорен не се совпаѓаат

Редакција
Во депонијата „Дрисла“ се врши внатрешна ревизија со цел да се видат сите движења на финансиите, информираше денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој...
Балкан

Бугарија не може да го забрани увозот на отпад, тврди бугарскиот министер за екологија

Редакција
Бугарија не може да го забрани увозот на отпад, затоа што ова прашање е регулирано со директивите на ЕУ и не можат земјите да донесуваат...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Скандал во „Дрисла“: Кучиња скитници јадат човечки остатоци и крв која потоа истекува во реката Вардар

Редакција
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и главниот инспектор на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска обелоденија скандал со ужасна содржина која треба да го вклучи алармот...
ЧИСТА ОКОЛИНА

УСЈЕ: Не сме причинител за состојбите со животна средина во Скопје – користиме најдобра пракса во работењето согласно стандардите на ЕУ

Редакција
Цементарница УСЈЕ е транспарентна и отворена компанија и работи согласно највисоките стандарди за животна средина, информираат од компанијата. „Потенцираме дека УСЈЕ не е причинител за...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Увезениот отпад го користела индустријата, а најголем увозник бил „Макстил“, вели Шилегов

Редакција
По лавината реакции во јавноста за информацијата дека Македонија со години увезува големи количини отпад, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вели дека не станувало збор...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Редакција
Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Македонија извезува виско образовна сила, а увезува отпад“: Твитер реакции

Редакција
Информацијата на Радио Слободна Европа, дека во Македонија во периодот од 2012 до 2014 година бил увезен (најмногу од Бугарија, над 7 милиони тони) над десет...